Kiralık konut değer artışında İzmir’in Tire ilçesi şampiyonluğu kimselere kaptırmadı. Konut kiraları yıl bazında değerlendirildiğinde İzmir’in ilçeleri asında Tire açık ara birinci oldu. Son yıllarda iç ve dış göç alan Tire’de konut kiraları yıl bazında yüzde 227. 8 oranında arttı. Tire’yi sırasıyla Bornova yüzde 205. 5, Bayraklı yüzde 197. 7, Konak 195. 4 ve Ödemiş ilçeleri yüzde 185. 7 ile takip etti. Son dört yıl göz önüne alındığında ise Tire’de konut kira artışı yüzde 617 olarak hesaplandı.

NEREDESİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE?

Emlak işiyle uğraşan AK Partili eski Belediye Başkanı Mehmet Sıtkı İçelli, Tire’deki temel sorunun imarlı yeni arsaların olmaması ile kentsel dönüşümün bir türlü hayata geçirilememesi olduğunu ifade etti. İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin bu konuda henüz hiçbir şey yapmadığını belirten İçelli, “Öncelikli olarak yeni konut alanlarının imara açılarak yeni arsalar üretilmeli. İlçenin en eski mahallerinde ada bazında gerçekçi kentsel dönüşüm planları hazırlanmalı ve bir an önce hayata geçirilmeli. Yakında yeni bir projesinin daha start alacağı TOKİ, ilçeye kazandırdığı konutlarla soruna çare olmaya çalıştı. Ancak yerel belediyelerde artık taşın altına elini koymalı ve tıpkı TOKİ gibi toplu konut üretmeli. Bunun çevre ilçelerde başarılı örnekleri var” diye konuştu.

“Depremde sadece binalar değil, sistem de enkaz altında kalmıştır” “Depremde sadece binalar değil, sistem de enkaz altında kalmıştır”

Editör: Haber Merkezi