banner277
banner264

Tire, zeytinyağında marka olmak istiyor…

Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, yeni dikilen 200 bini aşkın fidanla zeytin ağacı sayısının 1 milyonun geçtiğini belirterek, “Ürettiğimiz kaliteli zeytinyağı ile marka değeri yaratmak istiyoruz” dedi.

banner288
Tire, zeytinyağında marka olmak istiyor…
banner291

Tire,  zeytinyağında marka olmak yolunda hızla ilerliyor. Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, ilçe genelinde yeni dikilen 200 bini aşkın fidanla zeytin ağacı sayısının 1 milyonun geçtiğini belirterek, Ürettiğimiz kaliteli zeytinyağı ile marka değeri yaratmak istiyoruz Tire için, dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir tanımlaması yapılır. İncir gibi zeytin ve zeytinyağı sektörü de hızla gelişiyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde zeytin ağacı sayısını daha da arttırmak için üreticiyi teşvik edeceğiz. Zeytin ağacı bu kadim toprakların vazgeçilmezi” ifadelerini kullandı.

ZEYTİNYAĞINDA YÜKSEK KALİTE

Zeytinciliğin gelişmesine paralel olarak modern zeytin işleme tesislerinin sayısının da arttığına dikkat çeken İbişoğlu, “Bu yıl, üreticinin en büyük sorunu, kaliteyi ve verimi düşüren zeytin sineği ile 'colletotrichum’ mantarı hastalıklarıydı. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası olarak zeytin sineğine karşı tuzaklı mücadelemizin hemen ardından, üreticinin ilaçlama çalışmaları etkili oldu. 'Colletotrichum mantarı’  bazı bölgelerde lokal şekilde görüldü. Zeytin ağacının çiçeklenme döneminde yaşanan aşırı sıcaklar ise rekoltenin bir miktar düşmesine yol açtı. Zeytin ve sıkma zeytinyağında kalite açısından hiçbir sorunumuz yok. Önümüzdeki günlerde zeytinyağı fiyatlarının daha da yükseleceğini düşünüyoruz. Bu sebeple üreticilerimizden yağlarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Üreticilerimizin yağlarını ihtiyacı olduğu kadar satıp diğer kısmını bekletmesi gerekiyor.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274