Firmadan alınan bilgilere göre, Türkiye'deki faaliyetlerine 2007 yılında başlayan şirket, geçen yıllarda artarak yapılan yatırımlar ve stratejik planlamalarla güçlenerek büyümeye devam edecek.

95 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

KT&G Türkiye, Tire’deki fabrikasını 95 milyon dolarlık yatırımla şimdi daha yüksek kapasiteye çıkarıyor. Bu proje kapsamında fabrikadaki istihdam en az iki katına çıkacak. KT&G Türkiye, üretim tesisinde aynı zamanda geniş kapsamlı bir iyileştirme operasyonuna hazırlanıyor. Güney Kore ve Almanya’dan alınan yeni makineler ile diğer otonom sistemlerin kurulumunu içeren bu operasyon, üretim ve ürün kalitesini korumak adına genişletmeler ve fabrika içi alanlarda yapılan renovasyonları içeriyor.

KT&G Türkiye, yaptığı bu stratejik yatırımlarla sadece kendi büyümesine değil, aynı zamanda bölge ekonomisine ve istihdamına da önemli katkılar sağlamayı amaçlıyor.

Güney Kore menşeili şirket, tarihten gelen Güney Kore ve Türkiye kardeşliğini vurgulayarak Türkiye’de lokalleşmeyi artırmayı ve bu topraklardan gelen değer ile daha da büyümeyi amaçlıyor.

DÜNYACA ÜNLÜ MARKALAR İZMİR TİRE’DEKİ FABRİKADA ÜRETİLİYOR

KT&G Türkiye'nin Tire'de faaliyet gösteren fabrikası, 24 Ocak 2007 tarihinde kapılarını açtı. 145 bin metrekarelik geniş bir alana sahip olan tesis, ileri teknoloji ve otonom sistemlerle donatılmış, yüksek güvenlik standartlarına uygun bir üretim tesisi olarak öne çıkıyor. Bugün itibariyle 200'den fazla çalışanıyla, dünyaca ünlü markaların üretimini gerçekleştirmektedir. Global firma, ticari faaliyetlerini hem iç pazarda hem de dış pazarda sürdürmektedir.

Fabrikada şu anda taşeronlar hariç 168 kişi istihdam edilmekte olup, bu sayının hızla arttığı belirtiliyor. KT&G Türkiye, son yatırım hamlesi kapsamında 2024 yılı Eylül ayına kadar çalışan sayısını yüzde 70 artırarak 280'in üzerine çıkarmayı hedefliyor.

İHRACAT HEDEFİ 59 MİLYON DOLAR

KT&G Türkiye, ürettiği ürünlerin yüzde 88'ini yurt dışına ihraç ederek Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. 2023 yılında 13 milyon USD olan ihracat getirisinin, 2024 yılında 46 milyon USD'ye çıkarılması ve 2025 yılında ise 59 milyon USD'ye ulaşması bekleniyor.

KT&G Türkiye, 2022 ve 2023'te toplam 54 milyon dolar tutarında sermaye artırımına gitmiş, 2024 ve 2025' de ise 36 milyon dolar tutarındaki sermaye artırımını planlamaktadır. Toplamda 159 milyon USD'yi aşacak olan yatırımların, İzmir Tire' deki operasyonu genişletmek ve yeni üretim hatları eklemek için kullanılacağı belirtildi.

Tire Ticaret Odası ve Prilep Bölge Ticaret Odası Protokolü’nü Yeniledi Tire Ticaret Odası ve Prilep Bölge Ticaret Odası Protokolü’nü Yeniledi

2024’ de 8 KATLIK BÜYÜME REKORUNU KIRMA HEDEFİ

KT&G Türkiye, 2024 yılında fabrikasını genişletme operasyonunu tamamlayarak, çalışan sayısını iki katına çıkarmayı ve yurt içi satışlarına öncelik vererek operasyon ağını genişletmeyi hedefliyor. Şirket, 2023'teki sekiz katlık büyüme rekorunu kırarak daha büyük bir rekora imza atmayı planlıyor.

ktg5

ktg2

ktg3

ktg4

Editör: Ercan Çelik