banner264

Tanrıseven “Tire inciri markalaşmalı”

Tire’nin organik inciri, bilimsel yöntemlerle kurutularak daha fazla değer kazanacak. “Tire’nin Organik İncirini Tünelde Kurutuyoruz. Kalitesini Koruyoruz” Projesi’nin kapanış etkinliği Başköy Mahallesinde gerçekleştirildi.

banner288
Tanrıseven “Tire inciri markalaşmalı”
banner291

Tire Kaymakamlığı himayesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tire Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tire Ziraat Odası ve Aydın Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle hayata geçirilen proje ile incirin nem oranı düşürülüp, kalitesi yükseltiliyor. Kırsal Başköy, Musalar, Akmescit ve Somak Mahallelerinde yürütülen proje kapsamında 8 üreticiye 400 adet incir kurutma amaçlı kerevet verilirken ve bu üreticiler için kurutma tünelleri yapıldı.

Kaymakam Tanrıseven: “Üreticinin Her Zaman Yanındayız”
Gerçekleştirilen projenin kapanış töreninde konuşma yapan tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, amaçlarının tire incirinin daha fazla değer kazanması ve çiftçinin gelirinin artırılması olduğunu kaydetti. Tanrıseven şöyle konuştu:
“Kaymakamlık ve tüm kamu kurumları olarak her zaman üreticinin ve çitçilerimizin yanında, destekçisi olmaya devam edeceğiz. Kamu kurumları, sivil toplum iş birliği ile gerçekleştirilen bu projede, üreticiye destek olarak kaliteli ürün yetiştirmenin temelleri atılmış oldu. Tire’de yetişen İzmir’in en değerli incirinin markalaşması ve çiftçimiz daha çok kazanması için çalışmalar yapacağız” 

“Amacımız Bu Bölgede Kaliteli Ürün Yetiştirmek”
İl Tarım ve Orman Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mustafa Gücük, “Kaliteli ürün yetiştirilmesi için bu proje ile bir başlangıç yapılmış oldu, amacımız bu bölgenin ürünlerinin kaliteli bir şekilde üretilmesi” şeklinde konuştu.

“İncir, Ülkemizin Geleneksel İhraç Ürünleri Arasında”
Kapanış töreninde konuşma yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mutlu Tıraş, “İncir, Ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan bir üründür. Bu ürünün kalitesinin ve itibarının dünya pazarlarında zedelenmemesi için bu uygulama ile kuru incirde aflatoksin oluşumunu engellenmiş oldu. Diğer mahallerimizdeki incir üreticilerinde de heyecan yaratmıştır” dedi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tıraş, Tire’de yılda 8-10 bin ton kuru incir üretimin yapıldığını ve bunun büyük bir kısmının ihraç edildiğini belirtti.
Aydın Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Proje Sorumlusu Ramazan Konak törene katılan üreticilere, kaliteli ürün yetiştirilmesi konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Projenin önemini anlatan Konak, Bölgede yetişen incirlerimizin istikrarlı bir şekilde kalitesini arttırmaya yönelik bu tip faaliyetlerin devam etmesi gerektiğini söyledi.
Tören, projeden faydalanan Başköy, Somak, Akmescit ve Musalar mahallesinde sekiz incir üreticisinin sertifikalarının verilmesiyle sona erdi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276