banner264

Kuru incir “altın” değerinde

Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, incirin olgunlaşma döneminde görülen bölgesel yağmurların incir rekoltesini olumsuz etkilediğini ifade etti. İbişoğlu, “Kuru incir yıl boyunca ihraç edilebilen bir ürün. Kaliteli kuru incire sahip üretici ürününün satmakta acele etmesin” dedi.

banner288
Kuru incir “altın” değerinde
banner291

Tire’de, kuru incir neredeyse altın değerinde.  Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, bu yıl incirin olgunlaşma döneminde görülen bölgesel yağmurların incir rekoltesini olumsuz etkilediğini ifade etti. İbişoğlu, “Kuru incir yıl boyunca ihraç edilebilen bir ürün. Kaliteli kuru incire sahip üretici mümkünse ürününün satmakta acele etmesin” dedi. Türkiye’de, en kaliteli incirin Tire ve çevresinde yetiştirildiğini ifade eden İbişoğlu, “Hurda incir diye tabir edilen incirin kilosu ortalama 1 buçuk- 2 lira arasında en kaliteli süzme diye tabir edilen kuru incirin kilosu ise 22-25 liradan satılıyor. Bu fiyatlar kademeli olarak artabilir.  Üreticiye tavsiyem, ilk hasat döneminde incirin ihtiyacı olan kadarını satsın kalanını ise sağlıklı koşullarda depolasın. Aceleye gerek yok. Kuru incir, yıl 12 ay ihraç edilebilen bir ürün” dedi. 

İŞLEME TESİSLERİ KURULMALI
Türkiye’nin incir üretimi ve ihracatında başı çeken lider ülkeler arasında yer aldığını kaydeden İbişoğlu, “Kuru incirde, Tire’nin adını yeteri kadar duyuramadığını düşünüyorum. Üretici bir an önce kooperatifleşmeli. İşleme tesislerinin büyük bir bölümü Aydın yöresinde. Ürün işleme tesislerinin bir an önce kurulması gerekli. Kuru incire ancak işleyerek katma değer katabilirsiniz. Aydın tesisleşmeyi yılar önce başardıysa biz niye başarmayalım?“ şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necmeddin çamlibel
Necmeddin çamlibel - 5 yıl Önce

Baskanim dusunceleriniz cok guzel bolgesini seven isadamlarimiza ihtiyac var yolunuz acik olsun

SIRADAKİ HABER

banner276