banner264

Mahallenin sütünü, öğrenciler dağıtacak

İzmir'de hayata geçirilen "Alo Süt" projesi kapsamında evlere süt servisi yapacak üniversite öğrencilerine ek gelir imkanı sağlanacak.

banner288
Mahallenin sütünü, öğrenciler dağıtacak
banner291

İzmir'de hayata geçirilen "Alo Süt" projesi kapsamında evlere süt servisi yapacak üniversite öğrencilerine ek gelir imkanı sağlanacak.

 

Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, projenin ilk etapta Tire ilçesinde uygulandığını, İzmir'de de en kısa sürede başlanacağını söyledi. Projenin geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü dile getiren Eskiyörük, "Bugün nasıl evlere pizza ve su gibi benzer gıdaların servisi yapılıyorsa, sütün dağıtımını da bu şekilde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Projenin, süt dağıtım işinde üniversite öğrencileri istihdam edilecek ve öğrencilere ek gelir sağlama gibi sosyal bir yönü de olacak. İzmir'in belirli yerlerinde bunu başlatarak dalga dalga genişletmeyi düşünüyoruz" dedi. - Her öğrenciye asgari ücret Eskiyörük, projede öğrenci istihdamıyla ilgili Ege Üniversitesi yöneticileriyle görüştüklerini kaydederek, "Üniversite projeye çok olumlu baktı. Proje kapsamında İzmir'de yaklaşık 200-300 öğrenciyi istihdam etmeyi düşünüyoruz. Öğrencilere, dağıttıkları süt üzerinden prim vereceğiz. Her öğrenci sadece süt dağıtarak asgari ücrete yakın maaş alacak" diye konuştu. Proje kapsamında her öğrencinin bir bölgeden sorumlu olacağını ve dağıtılacak sütlerin, İzmir'in belirli mahallelerinde oluşturacakları süt merkezlerinden öğrencilere ulaştırılacağını aktaran Eskiyörük, şunları kaydetti: "Öğrencilerden, 1-2 saat içinde sütleri dağıtmalarını isteyeceğiz, çünkü günlük taze süt dağıtmayı planlıyoruz. Projenin amaçlarında birisi vatandaşın, mahalle aralarında satılan sağlıksız sütler yerine, taze ve güvenilir süt tüketmesini sağlamak. Türkiye'de yeteri kadar süt tüketme alışkanlığı yok. Projenin bir diğer amacı da süt tüketimini arttırmak. Avrupa'da tüketilen sütün yüzde 25'i kadar süt içiyoruz. Süt tüketimini artırmak için bu projeyi hayata geçireceğiz. Her eve süt girmeli. Üretici ile tüketici arasındaki aracı kuruluşlar her iki tarafı da mağdur ediyor. Arada haksız kazanç sağlayan birçok aracı kuruluş var. Biz üniversite öğrencilerini bu alanda istihdam edip, aracıları ortadan kaldırmayı, mağduriyetleri gidermeyi ve tüketiciye direkt ulaşmayı hedefliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276