banner264

"AB standartlarında hizmet veriyoruz"

1993 yılında kurulan 2000 yılında faaliyete geçen Tire Organize Sanayi Bölgesi, İzmir Kalkınma Ajansı'ndan (İZKA) aldığı destek ile Avrupa Birliği standartlarında hizmet vermeye başladı.

banner288
banner291

 1993 yılında kurulan 2000 yılında faaliyete geçen Tire Organize Sanayi Bölgesi, İzmir Kalkınma Ajansı'ndan (İZKA) aldığı destek ile Avrupa Birliği standartlarında hizmet vermeye başladı.

İZKA'ya sundukları projelerin kabul edilmesiyle bünyelerine yerli ve yabancı pek çok firmayı eklediklerini dile getiren Tire OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, üretimde AB standartlarını yakaladıklarını söyledi. İZKA desteğiyle enerji ve çevre konularında önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Kosat Gürler, "1993 yılında kurulan 2000 yılında da tam anlamıyla faaliyete başlayan organize bölgemiz, kurulduğundan bu yana İZKA ile içiçe ortak adım atmakta. Aldığımız 2 mali destek ile bugün Avrupa Birliği standartlarında faaliyet vermekteyiz. İlk projemiz arıtılmış suyun geri kazanımı alanında oldu. Bu proje ile İZKA'dan 79.300 TL'lik bir destek aldık" diye konuştu.
GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ PROJESİ DE ONAYLANDI 
İZKA'nın düzenlediği 'Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı' kapsamında güneş enerjisi sistemleri projelerinin de onaylandığını ifade eden Kosat Gürler, "Bu bağlamda Tire OSB'nde Yeşil alanda arazi uygulamalı kurulacak güneş enerjisinden yılda 700 bin KW/saat elektrik üretecek olan fotovoltaik paneller tesis edilecek. Bu anlamda TOSBİ işletmesi için gerekli olan elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 80'ı güneş ışınlarından elde edeceğiz. Temiz ve çevre dostu bu teknoloji yalnız Tire yöresinde değil Türkiye genelinde bile örnekleri henüz çok yaygınlaşmamış olan bir teknolojidir. Birçok alanda yenilikçi ve öncü olan bölgemiz bu konuda da temel ilkelerine uygun hareket ederek, çevreci olmayı sadece sloganda değil uygulamada da gerçekleştirmiştir" şeklinde konuştu.
BU PROJE HERKESE ÖRNEK OLSUN
Projenin toplamda 1 milyon 495 bin TL'lik bütçesi olduğunu dile getiren Tire OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, İZKA'nın bu projenin 1 milyonluk kısmını karşılayacağını ve projenin imzalanarak uygulama aşamasına geçildiğini söyledi. TEDAŞ'a bağlantı izni ve uygunluk onayı için başvurunun yapıldığını sözlerine ekleyen Gürler, "Süreçlerin başlamasıyla beraber yılsonuna kadar projeyi ihale edip, 2014 ilk çeyreğinde projeyi tamamlamayı hedefliyoruz. Bu projenin herkese örnek olmasını istiyoruz. Projelerimizi destekleyen İZKA'ya teşekkürlerimizi sunarken, çeşitli konularda kuruluşlara sağladıkları destek uygulamalarının yaygınlaşarak devamını dileriz" diye konuştu.Kaynak:stargazete.com
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 05:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274