banner264

Tire’yi gururlandırdılar: Ödülleri, törenle verildi

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’ne adını yazdırarak Tire’yi gururlandıran 3 kıymetli isme, ödülleri törenle takdim edildi. Tireli duayenler Yılmaz Göçmen, Erdoğan Akıner ve Hasan Hüseyin Öter, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği törende sahneye çıktılar.

banner288

Ercan ÇELİK

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2003 yılından bu yana tekrarlanan ve İzmir’deki tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan doğru çalışmaların özendirilerek ödüllendirilmesini, tanıtılmasını ve bu yolla koruma bilincinin yaygınlaştırmasını hedefleyerek olumlu örneklerin çoğalmasını amaçlayan ödüller için seçici kurul değerlendirmesi sonuçlandı.

Ödül alan 31 başvuru arasında, “Tarihi Mekanda Geleneksel Zanaatların Yaşatılıması” kategorisinde, Tire çarşısında 72 yıldır terzilik yapan Erdoğan Akıner, yine aynı kategoride jüri özel ödülünde Tire’de 62 yıllık Körüklü Çizme Ustası Hasan Hüseyin Öter ve “Tarih Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma” kategorisinde Tireli Araştırmacı Yazar Yılmaz Göçmen’in “Yüz Yıllık Notalar” kitabı ödül aldı.

Tire’nin tarih ve kültüründe önemli yer edinen 3 ismin de ödül aldığı programda, Tarihi Yapıda Yaşam, Esaslı Onarım, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü kategorilerinde toplam otuz bir başvuru ödüle değer bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2023, 18:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayfer Akiner Zenginol
Ayfer Akiner Zenginol - 1 ay Önce

Kuzenim canim amca oğlum sağlığında bu ödülü alması bizleri çok sevindirdi Sonuna kadar hak etti.Tesekkurler büyük şehir belediyesi e .Teşekkürler Tunç Soyere

SIRADAKİ HABER

banner275