banner264

Tire’de şampiyon develer, arenaya çıktı

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran himayesinde gerçekleşen 22. Geleneksel Deve Güreşi Festivali, bu yıl yeni yerinde coşku içinde geçti.

banner288
Tire’de şampiyon develer, arenaya çıktı
banner291

Yazdan kalma bir günde gerçekleşen güreşlere Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Tire İlçe Jandarma Komutanı Okay Cansu, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Canpolat, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Osman Öztürk, Tire Belediye Meclis Üyeleri. Tire Belediye Başkan Yardımcısı Sefa Yıldırım, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı, Siyasi Parti temsilcileri, STK’lar, Muhtarlar ve binlerce güreşsever katıldı.

Ege, Akdeniz ve Marmara’nın şampiyon develeri Tire Belediyesi tarafından yapılan yeni arenada kozlarını paylaştı.

Bu yıl 22’ncisi gerçekleştirilen güreşler öncesi geleneksel halı gecesi düzenlendi. Aralarında, Tire’den, “Şeytan”, ‘Gökçen Efe”, “Hırçın Hasan”, “Eymen Bey”  İncirliova’dan, “Diriliş 09”, Ödemiş’ten “Fırat”, Armutlu’dan “Yağız Efe kafilesi”, Selimiye’den “Şehzade Çakıcı Bey” Çanakkale Ayvacık’dan “Militan kadırgalı kafilesi” Bodrum’dan “Gelidonya kafilesi” Aydın’dan “Aydın Pulluk  gibi ünlü tülülerin yer aldığı toplam 150 deve arenada boy gösterdi. Yazdan kalma bir günde gerçekleşen güreşleri yaklaşık 10 bin kişi izledi. Güreşlerde heyecan gün boyu sürdü.

Çevre il ve ilçelerden gelen güreş severler hem güreşleri izledi hem de mangal yakıp, piknik yaptı. Güreşlerin festival havasında geçtiğini belirten Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, “Bugün yeni arenamızda bir geleneği devam ettirmenin, 22. Geleneksel Deve Güreşlerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu güzel mekanda bu festivali ilk kez gerçekleştiriyoruz ve görüyoruz ki istediğimiz coşku burada oluşmuş. Bu sene ki deve güreşlerimize farklı bir anlam yükledik. Bu deve güreşine verdiğiniz katkı ve destekler Tireli SMA hastamız yavrumuz Mehmet Ayaz’ın tedavi giderlerinde kullanılacak. Burada hem bir geleneği devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz, hem de değerli yavrumuzun sağlığına biran önce kavuşması için bir mücadeleyi ortaya koyuyoruz. Bu vesile başta şehir dışından ilçemize teşrif eden misafirlerimiz ve siz değerli Tirelileri şahsım ve şehrim adına saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bu güzel festivalin nicelerinde hep birlikte olmayı diliyorum.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276