banner277
banner264

Tire Müftüsü Kır, ibadete kapalı camiler için harekete geçti

Tire Müftüsü Abdullah Kır rutin cami denetimlerinin  ardından Tire’de  zamana direnemeyen ve can güvenliği nedeni ile ibadete kapatılan camiler için harekete geçti.

banner288

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan Şeyh Camii ve Kara hayrettin Paşa camilerinde incelemelerde bulunan Tire Müftüsü Abdullah Kır’a Şube Müdürü Fatih Dinçer’de eşlik etti. Zamanla yıpranan ve can güvenliği nedeni ile bir süredir ibadete kapalı olan camileri yerinde inceleyen Müftü Kır, eksiklikleri tek tek not aldı. Mahalle muhtarları da camilerin bir an önce açılabilmesi için Müftü kır’a istekte bulundu.

ECDAT YADİGARI ESERLERİ KORUMAK VAZİFEMİZ

İbadete kapalı olan iki camide de incelemelerde bulunan Tire Müftüsü Abdullah Kır’ camilerin mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesinde olduğunu söyleyerek  sözlerini şöye sürdürdü. “Tire Beylikler döneminden bu yana bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, ecdat yadigarı  tarihi eserlerle dolu bir kent. İlçemizde özellikle 15 ve 16. Yüzyıl eserleri tüm heybeti ile ayakta dururken bazı eserlerde zamanla yıpranmalar meydana gelmiş. Tire'de  iki camimizde bu sebeple ibadete kapanmış. İbadete kapanan camilerimizin Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğu için  bizim bir yaptırım hakkımız yok. Tire Müftülüğü olarak bu duruma seyircide  kalmayacağız. Derhal bu iki caminin ibadete açılabilmesi noktasında gerekli yazışmalarımızı yapacağız. Umuyorum ki Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz sesimizi duyacak ve  bu ecdat yadigarı iki camimizi restore edecektir. İnşallah gerekli restorasyonun ardından buralarda ezan sesleri yeniden  yükselecektir.” dedi

YORUM EKLE
YORUMLAR
SABRİ ARSLAN
SABRİ ARSLAN - 6 ay Önce

ALLAH,IN RAHMET VE SELAMETİ ÜZERİNİZE OLSUN
Sayın müftü bey.İbni melek camisinin cematinden birisiyim.Sizden istirhamım cami ruhsatının bır an önce alınıp devlete geçmesını ıstiyoruz.
Nedenini soracak olursanız elektrik faturamız ne kadar tasaruf edlse bıle sanayi ceryanı olduğnudan
fazla geliyor .ısıtıcılar yanmaz ise malumunuz uşuyoruz.diğer camilere gittiğimizde bunu daha iyi fark ediyorum.
İlgi ve alakanızı bekler saygılar sunarım.
telf.5426354403

SIRADAKİ HABER

banner276