banner264

Tarihe Saygı Ödülleri’nde, Tire’den 3 kıymetli isim

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri, sahiplerini buldu. Ödül alanlar arasında, Tire’den de 3 kıymetli isim yer alıyor.

banner288
Tarihe Saygı Ödülleri’nde, Tire’den 3 kıymetli isim
banner291


 

Ercan ÇELİK

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2003 yılından bu yana tekrarlanan ve İzmir’deki tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan doğru çalışmaların özendirilerek ödüllendirilmesini, tanıtılmasını ve bu yolla koruma bilincinin yaygınlaştırmasını hedefleyerek olumlu örneklerin çoğalmasını amaçlayan ödüller için seçici kurul değerlendirmesi sonuçlandı.

Ödül alan 31 başvuru arasında, “Tarihi Mekanda Geleneksel Zanaatların Yaşatılıması” kategorisinde, Tire çarşısında 72 yıldır terzilik yapan Erdoğan Akıner, yine aynı kategoride jüri özel ödülünde Tire’de 62 yıllık Körüklü Çizme Ustası Hasan Hüseyin Öter ve “Tarih Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma” kategorisinde Tireli Araştırmacı Yazar Yılmaz Göçmen’in “Yüz Yıllık Notalar” kitabı ödül aldı.

Tire’nin tarih ve kültüründe önemli yer edinen 3 ismin de ödül aldığı programda, Tarihi Yapıda Yaşam, Esaslı Onarım, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü kategorilerinde toplam otuz bir başvuru ödüle değer bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuray öngeç
Nuray öngeç - 6 ay Önce

İzmir Büyükşehir belediyesini ve 3 değerli Çınar'ı bütün kalbimle kutluyorum Baha'cığım. Babanızla gurur duymanız gerçekten çok etkileyici ve çok güzel bir duygu. Ben de hem Babanız ve sizinle ,hem de diğer beyefendilerle gurur duyuyorum...Sevgilerimle

SIRADAKİ HABER

banner276