banner277
banner264

Kadim medeniyetlere şahitlik eden kent; Tire

İzmir’in, Ege Bölgesi’nin hatta Türkiye’nin en güzel ve yaşanılır kentlerinden, yerleşim bölgelerinden olan ilçemiz Tire; sahip olduğu doğal güzellikler ve çeşitliliklerin yanı sıra kültürel ve tarihsel bir derinliğe de sahip.

banner288
Kadim medeniyetlere şahitlik eden kent; Tire
banner291

 İlçemiz sahip olduğu tarihi ve kültürel derinlik ve zenginlikleri gösteren kalıntı ve eserler Tire Arkeoloji ve Kent Müzesi’nde ücretsiz şekilde sergilenmekte.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI OLMAYA BAŞLADI
İzmir başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden, hatta yurt dışından her hafta gelen yüzlerce turistin büyük bir hayranlıkla gezdiği ve yaşama hayali kurduğu kadim kent Tire’nin isminin nereden geldiğini, etimolojik kökenini Tire’de yaşayan birçok kişi bilmemekte. 

TİRE İSMİ ‘HATTİ-LUVİ’ DİL AİLESİNDEN GELMEKTE
Tarihi belgelerde; “Thira”, “Thyera”, “Tyrha”, “Apaterie” ve “Teira” olarak ta geçen Tire ismi, ‘Hatti-Luvi’ dil ailesinden gelmekte olup; kale, hisar anlamlarını ihtiva etmekte. Tire, sırasıyla; Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklular, Beylikler Dönemi, Osmanlı devletlerine ve medeniyetlerine şahitlik yaptı.

13. YY’DA TÜRK EGEMENLİĞİ BAŞLADI
Anadolu Selçuklular ile başlayan 13.yy’da, Selçukluların uç beyliği Aydınoğulları Beyliğiyle süren Türk egemenliği, 1426 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile sürmüş. 1920’li yıllarda Osmanlı’nın yıkılması sürecinde işgalci Yunan güçlerine karşı verilen savaşlar ve sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile Tire’de Türk egemenliği aynı şekilde devam etti ve günümüze kadar geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276