banner277
banner264

Ekmeğini tenekeden çıkarıyor

Tire’de yaşayan 74 yaşındaki Emine Yılmaz, 65 senedir ekmeğini tenekeden çıkarıyor. Nineden torunlara bu mesleği aktaran Yılmaz ailesi, geçimini üç kuşaktır bu işten sağlıyor.

banner288

Tire’ye bağlı Gökçen Mahallesi’nde yaşayan ve “Tavacı Emine” olarak tanınan 74 yaşındaki Emine Teyze, ilerlemiş yaşına rağmen çalışmaya devam ediyor. Yaşının getirdiği zorlukların yanısıra hayat şartlarıyla da başa çıkan Emine Tayze, çalışma azmiyle gençlere taş çıkarıyor.

Yıllardır, kullanılmış tenekelere çekiç vuran Emine Teyze’nin hikayesi ise göz dolduruyor. 65 senelik mesleğini kızına da öğreten Emine Teyze, şimdilerde gelen siparişleri 51 yaşındaki kızı Ayşe Semra Yılmaz ile birlikte hazırlıyor. Atıl durumda olan kullanılmış tenekeleri toplayan Emine Teyze, o tenekelere yeniden hayat vererek ekmek tavası haline getiriyor ve geri dönüşüme de katkı sağlıyor.

Üçüncü kuşak olan kızı Ayşe Semra Yılmaz’a  tavacılık mesleğini öğreten Emine Teyze, mesleğe çocuk yaşta annesi Gülizar Yıldırım’dan öğrendi. Gülizar Yıldırım’ın işe nasıl başladığını ise torunu Ayşe Semra Yılmaz anlattı.

KOMŞULARI TAVA VERMEYİNCE MESLEK SAHİBİ OLDU

Bu işe 70 yıl önce ilk olarak ananem Gülizar Yıldırım başlamış. O yıllarda ananem evinde ekmek yapmak için hamur yoğurmuş. Hamuru hazırladıktan sonra tava yetmemiş. Komşulardan ödünç tava istemiş. Komşular da tava vermemiş. Komşularından olumsuz cevap alan ananem hemen o gün elindeki bir tavayı açıp incelemiş. Sonra o tavaya bakarak ilk tavasını kendisi yapmış. O günden sonra tava yapıp satmaya başlamış. İşi daha sonra Annem Emine Yılmaz devralmış. Şu anda ben de annemle birlikte tava yapıyorum. Üçüncü kuşak olarak işimizi sürdürüyoruz. Tavalarımızı sipariş olduğu sürece her yere gönderiyoruz. Siparişin duruma göre ayda 500 adete kadar üretim yapabiliyoruz. Biz üç kuşaktır geçimimizi bu işten sağlıyoruz. İşimizi çok seviyoruz. Kendi evimizde oturduğumuz yerden işimizi yapıyoruz. Bir tavayı 8 liraya satıyoruz.

GÜCÜ YETTİĞİ YERE KADAR ÇALIŞACAK

65 senedir tavacılık yapan 74 yaşındaki Emine Yılmaz, kendini bildiği günden beri bu işi yaptığını söyledi. Bu güne kadar ekmeğini bu işten çıkardığını ifade eden Yılmaz, gücünün yettiği yere kadar işini yapmaya devam edeceğini belirtti. Yılmaz’ın ilerlemiş yaşına rağmen sahip olduğu çalışma azmi büyük takdir topluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274