banner277
banner264

Vikipedi Türkiye'de engellendi!

Dünyada en çok ziyaret edilen Amerika merkezli internet ansiklopedisi Wikipedia bu sabah saat 08.00'den bu yana erişime kapatıldı. Peki, Vikipedi neden kapatıldı?

banner288
Vikipedi Türkiye'de engellendi!
banner291

“İnternet ansiklopedisi” dendiğinde ilk akla gelen site olan Wikipedia bu sabah 08.00’den itibaren Türkiye’de erişime kapatıldı. Kullanıcılarının bilgi almak için ilk tıkladığı sitedelerinden biri olan Vikipedi’ye giremeyen internnet kullanıcıları bu yasağa büyük tepki verdi. Wikipedia Twitter’da trend topic olurken siteye giremeyen kullanıcılar “Neden kapatıldı?” sorusuna yanıt bulmaya çalıştı.


NEDEN ENGELLENDİ?
Henüz konuya ilişkin resmi bir kaynaktan açıklama yapılmadı. Ancak iddialara göre teröre destek veren içerikler nedeniyle erişim engeli uygulandı. Ayrıca sitede bulunan Türkiye’yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması nedeniyle erişim engeli geldi. Türkiye’nin Wikipedia’dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi. Türkiye, Wikipedia’dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi.
 

BTK SORGULAMASINDA “İDARİ TEDBİR”
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan bir açıklamaya yer verildi:
“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276