banner277
banner264

Tire’de anjiyo merkezi neden yok?

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi. Sertel, Tire ve çevre ilçelerinde Anjiyo Merkezi’nin neden bulunmadığı sordu.

banner288
Tire’de anjiyo merkezi neden yok?
banner291

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Tire ve çevre ilçelerindeki hastanelerde Anjiyo Merkezi bulunmamasına tepki gösterdi. Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi veren Sertel, İzmir’e üvey evlat muamelesi yapıldığını söyledi.  500 BİN’den fazla kişinin yaşadığı 6 ilçede tek bir anjiyo merkezinin olmamasını sert bir dille eleştiren Sertel, şöyle konuştu;

“İNSANLAR YOLDA ÖLÜYOR”

 “AKP iktidarı İzmir’e üvey evlat muamelesi yapmaya devam ediyor. İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Selçuk, Tire ve Torbalı ilçelerinde 500 binden fazla vatandaşımız yaşıyor. Bu ilçelerde 75 ila 300 yatak kapasitesine sahip devlet hastaneleri var. Ödemiş ve Torbalı devlet hastaneleri yapılalı çok olmadı. Hastane yapıldı yapılmasına ancak bu hastanelerin hiçbirinde anjiyo merkezi oluşturulmadı. Kalp krizi nedeniyle devlet hastanelerine acil getirilen hastaların birçoğu bu nedenle can veriyor. Devlet hastanesinde anjiyo merkezi olmadığı için orada müdahale edilemiyor. Dakikaların dahi önemli olduğu kalp krizi vakalarında anjiyo yapmak için hastalar 1-2 saat uzaklıktaki İzmir merkezdeki hastanelere yönlendiriliyor. Ve maalesef bu hastaların bir kısmı da yolda yaşamını yitiriyor. Bunun adı sağlıkta devrim değil olsa olsa sağlıkta hüsrandır.”

“ÖLÜMLERE GÖZ YUMMAYA DEVAM MI EDECEKSİNİZ?”

Sağlık Bakanı’nın dikkatini çekmek amacıyla soru önergesi verdiğini ifade eden Atila Sertel, bakanlığın bir an önce harekete geçerek bu bölgedeki devlet hastanelerinin hepsine veya bazılarına anjiyo merkezi kurulması gerektiğini vurguladı.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, verdiği önergesinde şunları sordu:

1-     İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Tire, Selçuk ve Torbalı ilçelerindeki devlet hastanelerinde anjiyo merkezinin bulunmamasının nedeni nedir?

2-     Bahse konu bu ilçelere veya bu ilçelerden bazılarına anjiyo merkezi kurulması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

3-     İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Tire, Selçuk ve Torbalı ilçelerinde son 3 yılda ambulansta İzmir’e nakledilirken veyahut hastanede kalp krizi nedeniyle vefat eden kişi sayısı kaçtır?
4-     Sağlık Bakanlığı olarak bu bölgedeki anjiyo merkezi talebine olumlu yanıt mı vereceksiniz yoksa vatandaşlarımızın ölümüne göz yummaya devam mı edeceksiniz?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275