banner277
banner264

Çoraklaşan bir güme dağı göreceğiz

Tire’ye kurulan rüzgar enerji santraline tepki gösteren Özen, “Çoraklaşan bir Güme Dağı oluşmasını, ne yazık ki hep beraber izleyeceğiz.” Dedi.

banner288
Çoraklaşan bir güme dağı göreceğiz
banner291

Ercan ÇELİK

Tire’de Güme Dağları’nın zirvesinde kurulan rüzgar enerji santralinin uzun vadede Güme Dağları’na ve dolayısıyla Tire’deki doğal yaşama zarar vereceği iddiası, pek çok Tireli tarafından endişe verici. Rüzgar tribünlerinin kurulması ve taşınması için köy yolları harabeye çevirilirken, tribünlerin bulunduğu bölgelerde doğal yaşamı tehdit ettiği iddia ediliyor.

RÜZGAR GÜLÜ SAYISI 17 OLDU

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Yücel Özen, HaberTire Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Yeşil Tire’nin sahipsiz olmadığını vurgulayarak, “Tire ilçemizin güzelim yeşil Güme dağlarına, köy yollarımızı parça parça dağıtarak, yollarımızı kullanılamaz hale getirme pahasına, TIRlarla çıkarılıp dikilen rüzgar güllerinin sayısı 17 oldu. Yasa olarak çorak alanlara dikilmesi gereken rüzgar enerjisi çarkları orman alanlarımızı ve köylülerimizin üretim alanlarını 40 yıl sonra çoraklaştıracak. Arı ve kuş yönlerini değiştirerek doğanın döllenmesini engelleyen rüzgar gülleri ile çoraklaşan bir Güme Dağı oluşmasını ne yazık ki hep beraber izleyeceğiz.” Dedi.

“SIRA OVALARA GELDİ”

Dağlardaki tesislerin kurulmasının ardından sıranın ova köylerine geldiğini belirten Özen, “Rüzgar gülü tüccarları şimdi de ova köylerimize ve orman ve mera alanlarımıza inmeye çalışıyorlar. Artık yeter! Dur deme günü gelmedi mi?” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275