banner264

Bakanlık'tan "Huggy Wuggy" kararı

Ticaret Bakanlığı, "Huggy Wuggy" tasarımlı oyuncakları çocuklar üzerinde olumsuz etkilerinin ardından incelemeye aldı. "Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği" gerekliliklerini karşılayamayan oyuncakların piyasadan toplatılmasına karar verildi. Ürünleri piyasaya arz eden firmalara ise toplam 123.600 TL idari para cezası kesildi.

banner288
Bakanlık'tan "Huggy Wuggy" kararı
banner291

Ticaret Bakanlığı, çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle gündeme gelen "Huggy Wuggy" adlı bir video oyun karakterinin oyuncaklarıyla ilgili harekete geçti.

"NUMUNE ALINARAK ANALİZE TABİ TUTULUYOR"

Oyuncakların piyasaya arz edilmesiyle konu Bakanlık tarafından incelemeye alındı. Yürütülen çalışmalar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı doğduğu belirtilerek şu bilgiler verildi: "Bakanlığımız; tüketicileri sağlık ve güvenlik açısından koruyucu faaliyetler kapsamında ürün güvenliği denetimleri gerçekleştirmektedir. Oyuncaklar da bu alanda Bakanlığımızın sorumluluğunda bulunan ürünlerden olup, düzenli olarak gerek imalatçı ve ithalatçı denetimleri gerekse satış yeri denetimleri ile piyasaya arz edilmiş olan ürünler kontrollere tabi tutulmaktadır. Söz konusu denetimlerde oyuncaklar Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlu olan "Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği"ne göre numune alınarak analize tabi tutulmaktadır. Bu incelemeler sonucunda kimyasal, fiziksel veya mekanik açıdan Yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı değerlendirilen ürünlerin toplatılması, imha edilmesi gibi yaptırımların yanı sıra firmalara idari para cezası uygulanmaktadır. Bu önlemlere ek olarak; söz konusu uygunsuz ürünlerin bilgileri www.guvensizurun.gov.tr adresinden erişilebilen Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS)'nde ilan edilmektedir.

PİYASADAN TOPLATMA VE PARA CEZASI

Bu kapsamda Bakanlığımızca "Huggy Wuggy" karakterinin oyuncaklarına yönelik denetimler gerçekleştirilmiş, riskli olduğu değerlendirilen ürünlerden numune alınmıştır. Yapılan testler sonucunda "Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği" gerekliliklerini karşılamadığı tespit edilen 2 ürün için 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu uyarınca ürünlerin piyasaya arzının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılması amacıyla duyuru yapılması ile ürünleri piyasaya arz eden firmalara toplam 123.600 TL idari para cezası uygulanmasına 10.11.2022 tarihinde karar verilmiştir. Söz konusu ürünlerin bilgileri GÜBİS'te paylaşılmıştır.

"DENETİMLER HASSASİYETLE SÜRDÜRÜLECEKTİR"

Bakanlığımızca, hassas tüketici kitlesi olan çocukların ürünlerden kaynaklanan tehlikelerden korunması amacıyla gerek önleyici tedbirler gerekse denetimler yoluyla gerçekleştirilen çalışmalar hassasiyetle sürdürülecektir. Bakanlığımızın yürüttüğü çalışmaların yanı sıra, oyuncak satın alınırken; CE işareti bulunan ürünlerin satın alınması, ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmasına dikkat edilmesi, uyarıların mutlaka okunması ve titizlikle uygulanması, çocuğun yaşına uygun ürünlerin satın alınması, 3 yaş altı oyuncak satın alırken oyuncaklarda keskin kenarların, sivri uçların, küçük parçaların ve küçük topların bulunmamasına dikkat edilmesi; oyuncaklardan kaynaklanabilecek risklerden çocukların korunması için önem taşımaktadır."

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275