banner264

Tire’de İnsan Hakları Günü kutlandı

Tire 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu ve İlkokulu tarafından hazırlanan 10 Aralık İnsan Hakları Günü kutlama programı özel bir programla gerçekleştirildi.

banner288

Dünya üzerindeki bütün insanların onur ve haklar bakımından eşit olduğu ve bu haklardan eşit ölçüde faydalanması gerektiğini savunan 30 maddelik İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 10 Aralık 1948’te Paris’te yapılan bir oturumda kabul edilmişti. O günden bu yana her yıl 10 Aralık İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor. Türkiye’nin dört yanında olduğu gibi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Tire’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu yılki etkinliğin sorumluluğunu ise 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu ve İlkokulu üstlendi.

Şehit Mehmet Oruç İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Sefa Yıldırım, Milli Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Özgür Dinç, Jandarma Komutanı Okay Cansu gibi isimlerle birlikte çok sayıda davetli katıldı. Programın sunuculuğunu 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Öğretmenlerinden Özgür Kırlı ile Aysu Yıldırım yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Yavuz Selim Kuru’nun günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Okul Müdürü’nün konuşmasının ardından, insan haklarının tarihsel gelişimi ile ilgili sinevizyon izlenirken, 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Öğrencileri birbirinden güzel şiirler okudu.

ORATORYO BEĞENİ TOPLADI

Her bölümü birbirinden muhteşem olan programda, İnsan Hakları Oratoryosu büyük beğeni topladı. Oratoryoda öğrenciler bir bir insan hakları evrensel bildirgesinin maddelerini haykırırken, İngilizce Öğretmeni Ebru Çelik de sözleri Nazım Hikmet’e, bestesi ise Zülfü Livaneli’ye ait olan Hiroşima isimli şarkıyı söyledi.

ÖĞRENCİ KOROSU BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Oratoryonun ardından 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Müzik Öğretmeni Ezgi Erdinç’in yönetimindeki öğrencilerinden oluşan koro sahneye çıktı. Birbirinden güzel iki şarkı seslendiren koro, izleyicilerden büyük alkış topladı. Programın son kısmında ise öğrenciler çeşitli halk oyunları gösterileriyle programa renk kattı.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2022, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275