banner277
banner264

Giriti’in ot yemekleri Tire’deki festivalde hayat buldu

4’ncü Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

banner288
Giriti’in ot yemekleri Tire’deki festivalde hayat buldu
banner291

 “Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali” bu yıl kapılarını 4’ncü kez ziyaretçilerine açtı. Tire Belediyesi ve Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği festival, Tire’nin Turgutlu mahallesinde yapıldı. Son derece renkli görüntülere sahne olan festivalde düzenlenen yemek yarışmaları ile Girit’in birbirinden lezzetli ot yemekleri hayat buldu.  Hünerli eller, en güzel Girit yemeğini pişirmek için birbirleriyle yarıştı. ''Ninemin Tarifi Yemek Yarışması''nda Tire Kız Meslek Lisesi öğrencileri, 'Şevketi Bostan' temalı ''Girit Yemekleri Yarışması'nda” ise amatör aşçılar ter döktü. Açılan stantlarda ise yerel ürünler sergilendi.

GİRİT’TEN GELEN MİSAFİRLERDEN TEŞEKKÜR

Festivale, Girit’ten davet edilen Yunanlı misafirler ilgi odağı oldu. Konuklarla İngilizce sohbet eden Kaymakam Tanrıseven’e, Girit’ten gelen misafirler teşekkür etti.

Gerçekleşen etkinliğin ardından stantları gezen Kaymakam Tanrıseven, konuklar ile sohbet etti, yakından ilgilendi. Kaymakam Tanrıseven organizasyon komitesini de bu güzel ve anlamlı festivaldeki başarısından dolayı tebrik ederek alandan ayrıldı.

“SEVGİ VE BARIŞI AŞILAYALIM.”

Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yunus Çengel, “Yok olmaya yüz tutan Giritlililer kültürünü yaşatmak için bir an önce harekete geçmeliyiz. 20-21 Mayıs’ta, Kuşadası’nda düzenlenecek etkinliklerle Giritliler Federasyonu’nun da duyurusunu yapmış olacağız” dedi. Giritlilerin mübadele yıllarında çektiği acıları dile getiren Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ise “Festivalimizin amacı, Girit'ten Tire'ye gönül köprüsü kurmaktır. Yunanistan ve Türkiye günümüzde dost iki ülkedir. Çocuklarımıza sevgi ve barışı aşılayalım” diye konuştu.

“ANADOLU COĞRAFYASININ MAYASI DOSTLUK, KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜDÜR”

Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven, son derece engin ve köklü bir tarihe sahip olan Anadolu coğrafyasının mayasının bin yıldır dostluk, kardeşlik ve hoşgörü ile yoğrulduğunu belirterek, “Tire’de Orta Asya Türk geleneği Sultan Nevruz da kutlanıyor, Giritliler de geleneklerini yaşatıyor. Bütün bu gelenekler Ülkemizin ve Tire’mizin birer zenginliğidir.” Dedi.

SANAT VE KÜLTÜR İÇ İÇE

Festivalin kültür sanat ayağında ise Zafer Suntekin yönetiminde Tire Belediyesi Müzikli Sanat Topluluğu sahneye çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop-Caz Orkestrası konser verdi. Folklor ve defile programlarının ardından festival THM Sanatçısı Sabahattin Gülümser konseri ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 04:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274