Tire Süt Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi makamında ziyaret etti.   
Bir saati aşkın süren görüşmede, Eskiyörük tarım sektöründe kronikleşme sinyalleri veren sorunlarla ilgili görüş ve önerilerini dile getirdi. 
Bakan Pakdemirli’nin kendisini uzun süre dinlediğini, notlar aldığını belirten Mahmut Eskiyörük, Ankara’dan umutlu döndüğünü ifade etti. 
 
Başta süt sektöründe yaşanan sıkıntılar olmak üzere, kronikleşen sorunlara yönelik çözüm önerileri vurgulayan Eskiyörük görüşmede şu konulara dikkat çekti:

YEM DESTEĞİ 
* Soğuk süt taban fiyatı (1 kg kesif yem fiyatı X 1,3 – Süt Destekleme Primi) olacak şekilde formüle edilerek, rakamlar her üç ayda bir güncellenerek aradaki fark süt veya yem primi olarak üreticiye ödenmeli. Aksi halde halen 1 litre süt ile 1 kilo yem alamayan üreticinin ayakta kalması mümkün olmayacak. Ayrıca yemde uygulanacak KDV ile  kayıtlı sistem devlete kaynak yaratacaktır. 
* Et ve Süt Kurumu (ESK) kanalıyla uygulanan Tozlaştırma Müdahalesi sürekli olmalı. Projenin amacında sürmesi için Süt Tozu Alım Fiyatı, sütün öncelikli olarak sanayiciye gideceği şekilde soğuk süt taban fiyatından yüzde 2 düşük tutulmalı, 
Tarım Bakanlığımız, Tarım Kredi Kooperatifi veya ilgili örgütler kanalıyla Konya ve İzmir’de süt tozlaştırma tesisi kurup üreticinin satamadığı sütü alarak piyasayı regüle edebilmeli.   
* Et Açığı Giderilmeli:
2018/21 Nolu tebliğe göre 200 kg üzerine 250 TL Kırmızı Et Primi verilmekte. Sığırların erken kesimini önlemek için karkas ağırlığı 300-400 arasına 1 birim, 400 kg üzeri olanlara 2 birim teşvik edici destek uygulanmalı.
Süt ırkı olan Holstain cinsi inekler etçil ırkla melezleme teşvik edilerek et-süt miktarı arasındaki dengesizlik giderilmeli.
Mahmut Eskiyörük ayrıca meraların ıslah edilerek yem bitkisi üretimine yönelik tarımsal örgütlere tahsis edilmesi, aşırıya kaçan ithalat politikasından vezgeçilmesi ve kooperatifleşmenin güçlendirilmesine yönelik de çözüm önerilerini Bakan Bekir Pakdemirli’ye sundu. 
Üreticiyi ezdirmeyecekleri konusunda kararlığını vurgulayan Bakan Pakdemirli ise her şeyi not aldıklarını kaydederek, beraber iş yapma yollarını öğrenmek gerektiğini, başarılı kooperatiflerden yola çıkarak iyi örnekleri çoğaltmanın yolunu bulacaklarını sözlerine ekledi. 
 

Editör: Haber Merkezi