banner277
banner264

Köylüler, iş makinelerini geri çevirdi

Karateke Köyü'ndeki mera arazisinden dolgu malzemesi almak isteyen iş makinaları, karşısında köy halkını buldu. Köylüler direnince iş, makineleri mera arazisinden geri çekilmek zorunda kaldı. 

banner288

Tire'ye bağlı Karateke Köyü'nde bulunan geniş mera arazisi, daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından çöp tesisi yapılmak istendiğinde gündeme gelmişti. Köylünün direnişi sonucunda  çöp tesisi projesinden vazgeçildi. Şimdiyse aynı araziye Devlet Su İşleri göz dikti. 
İddiaya göre bölgede yapılmakta olan barajlarda dolgu dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere meradan toprak almak isteyen ekipler Karateke Köyü'ne iş makineleriyle geldiler. Devlet Su İşleri'nin barajlarını inşa eden müteahhit firmaya ait iş makinelerinin meraya girdiğini gören köylüler, derhal harekete geçtiler ve iş makinelerini durdurdular. 
Köy Muhtarı Erkan Tutkaç ile birlikte ekiplerle görüşen köylüler, söz konusu mera arazisinden toprak alınmasına izin vermediler. Burada bir süre devam eden tartışmanın ardından iş makineleri meradan çekilmek zorunda kaldı. 

"BU MERADA NE VAR? HAZİNE Mİ VAR? ONU MU ARIYORLAR?"
Bölgedeki hayvancılığın sürdürülebilmesi için son derece önemli olan mera arazisini kaybetmeyeceklerini vurgulayan Karateke Köyü Muhtarı Erkan Tutkaç, "2 tane kamyon 1 kepçe geldi. Buradan 250 kamyon toprak alacağız dediler. Niçin alıyorsunuz dedik. Dereli Barajı'nda kullanacağız dediler. Belge soruyoruz gösteremiyorlar. Burası DSİ'nin diyorlar. Bundan 5-6 ay önce Büyükşehir Belediyesi çöplük yapacağız dedi. Şimdi DSİ çıktı geldi. Acaba burada hazine var da onu mu arıyorlar? Sürekli merayı bozmaya çalışıyorlar. Amaç ne? Hayvancılığı yaptırmak istemiyorlar. Burası koyunlarımızın otlaması için bir mera alanı. Israrla burayı bizden almaya çalışıyorlar. Başka otlak yok. Yetmiyor zaten. Buna müsade etmeyeceğiz. Gerekirse sabah kadar bekleyeceğiz." dedi.
Bugün direnerek iş makinelerini geri gönderen köylüler, konuyla ilgili yetkililerden detaylı açıklama bekliyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276