banner264

Tire’nin hava kalitesi ölçülüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Belediyesi, ilçenin hava kalitesinin ölçülmesi için çalışma başlattı. Tire’ye konuşlandırılan mobil hava kirliliği izleme istasyonu, 3 hafta boyunca ölçüm yapacak.

banner288
Tire’nin hava kalitesi ölçülüyor
banner291

Ercan ÇELİK

Türkiye’de ilk defa 1996 yılında 4 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen uygulama ile bugün sadece İzmir merkez değil, ilçelerde de aktif olarak ölçüm yapılıyor.

Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 sabit istasyon ve 1 mobil istasyonla ölçüm gerçekleştiriliyor. 4 Nisan 2023 tarihinde Tire’ye kurulan mobil istasyon 3 hafta boyunca Tire’deki hava kirliliğini ölçecek ve gün gün raporlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, “Çalışmalar yaklaşık 3 hafta sürecek ve bu süre zarfında elde edilecek veriler ile hava kirliliğinin bir günden diğerine nasıl olduğu tespit edilecektir. Soluduğumuz havanın sağlığımıza etkilerini anlamak için ölçümler hayati önem taşımaktadır. Uzun yıllardır yapılmamış bu çalışma ile daha yaşanabilir daha güzel ve daha temiz bir Tire için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276