banner264

Kutu Han da ödül aldı

Tire'nin en büyük restorasyon projelerinden olan ''Kutuhan Projesi'' Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından ''Uygulama'' dalında ödül almaya layık görüldü.

banner288
Kutu Han da ödül aldı
banner291

Tarihi Kentler Birliği tarafından 3 defa üst üste ödül alan Tire Belediyesi 'ne bir ödül daha.

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek'in Tire'nin tarihini ortaya çıkarmak için yaptığı çalışmalar ödül almaya devam ediyor.  Kutu Han, Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından ''Uygulama'' dalında ödül almaya layık görüldü. Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ödülü Ekim ayında Antalya'da yapılacak törende alacak.

BAŞKAN ÇİÇEK: ''GEÇMİŞİ GELECEKLE BULUŞTURMAK BOYNUMUZUN BORCU''

İlçe tarihini gün yüzüne çıkarmak için yaptığı restorasyon çalışmaları ile dikkat çeken ve 3 senedir üst üste ödül alan Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek geçmişi gelecekle buluşturmanın boyunlarının borcu olduğunu ifade ederek: ''Yaptığımız çalışmalarla ilçemizin tarihine sahip çıkıyoruz. Tire, tarihin her kesitinde yer almış, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bu tarihin izlerini taşıyan bir ilçedir. Biz de ilçemizde tarihi yeniden canlandırmak istiyoruz. Daha sırada birçok projemiz var. İlçe tarihini tek tek ayağa kaldıracağız. Bizi bu ödüle layık gören Tarihi Kentler Birliği ve Çekül vakfına, restorasyon çalışmalarını yürüten belediyemiz teknik ekibine teşekkür ediyorum.'' dedi.

İŞTE ÖDÜLLÜ PROJE; KUTUHAN

Tahtakale çarşısı içinde 1441 yılında iki katlı olarak inşa edilen 95 dükkan ve 48 odanın bulunduğu Kutu Han'da çalışmalar tamamlanmak üzere. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda hanın mevcut yapısı meydana çıkarıldı, güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Yangın ve benzeri doğal olaylar neticesinde bazı yerlerinde yıkık ve göçükler oluşmasından dolayı tahrip gören ya da yıkılan yerler de aslına ve tarihe yapıya uygun olarak yeniden yapıldı.

Tarihi handa devam eden çalışmalara zamanla kapalı çarşı (Arasta) da dahil edildi. 15. yüzyılda Osmanlı Aydın Sancakbeyi Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan ve Türklerin ilk çarşı planı olarak bilinen tarihi Tahtakale Çarşısı'nın içinde yer alan ve halk tarafından 'Kapalı Çarşı' olarak bilinen Tire'nin tarihi 'Arasta Çarşısı da restorasyon çalışmalarına dahil edildi. Kutu Han çalışmaları bitirildikten sonra Tire'nin ürünlerinin tanıtılıp satılacağı, yerli ve yabancı turistlerin dinlenebileceği, yiyecek ve içecek mekânların bulunacağı, gezi güzergâhlarının başlangıç ve bitiş noktası olarak hizmet verecek turistik bir mekân haline getirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276