banner264

Tire’de gerçekleşti: Yüzyıl bitkisi, çiçek açtı

60 ile 100 yıl arasında yaşayan ve ömürleri boyunca bir kez çiçek açan bitki, Tire'de çiçek açtı. Görenler ve bitkiyi bilenler bu muhteşem doğa olayı karşısında heyecanlandılar.

banner288
Tire’de gerçekleşti: Yüzyıl bitkisi, çiçek açtı
banner291

Ercan ÇELİK

UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan ve koruma altında bulunan ve bazı kaynaklardan 60 - 100 yıl, bazı kaynaklarda ise 25 - 40 yıl yaşadığı belirtilen Agave Bitkisi, Tire'de çiçek açtı. Tire Devlet Hastanesi Acil Servis girişinde, eczanelerin bulunduğu kısımda bulunan bitki geçtiğimiz günlerde çiçek açtı. Uzun yaşamı boyunca sadece bir kez çiçek açan bitki, daha sonra ölecek.

Ana vatanı Meksika olan ve çöllerin doğal bitki örtüsünü oluşturan Agave bitkisi, halk arasında "Sabır otu" ve "Yüzyıl bitkisi"olarak biliniyor. Agave kaktüsü, tüm ömrü boyunca bir defa çiçek açmasıyla biliniyor. Çiçeği açtıktan kısa bir süre sonra kuruyarak ölen Agave bitkisi, yeni yaşantısını çiçekteki tohumların toprağa düşmesiyle devam ettiriyor. Tire'de Acil Servis girişinde bulunan Agave bitkisi yaklaşık 6 metre uzunluğunda çiçek açtı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salıh Yüksel Tire.
Salıh Yüksel Tire. - 6 ay Önce

#Tebrikler! #Teşekürler! şu haberiniz #muhteşem! #Başarılar Dileriz!!!

SIRADAKİ HABER

banner275