banner264

Ağaçlandırma yapacaklara büyük fırsat!

Hazineye ait 17 adet taşınmazın Ağaçlandırma yapılmak amacıyla 47818 sayılı yazı ile kiraya verilmesi planlanmaktadır.

banner288
Ağaçlandırma yapacaklara büyük fırsat!
banner291

Ülkemizde orman alanlarını çoğaltmak, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi kurarak erozyonu önlemek ve insanlarımızın daha yeşil, temiz ve güzel bir ortam içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğünce hazine taşınmazlarının ağaçlandırma amaçlı kiralanması teşvik edilmektedir.

Milli Emlak Genel Müdürlüğünce 2003 yılından bugüne kadar 86 milyon metrekarelik alan ağaçlandırma amaçlı olarak kiraya verilmiştir. İl bazındaki sonuçlara baktığımızda 21 milyon metrekare ile İzmir ilk sırada yer alırken 12 milyon metrekare ile Ankara ikinci sırada, 7 milyon metrekare ile Şanlıurfa ve Konya üçüncü sırada yer almaktadır.

Hazine taşınmazlarının ağaçlandırma amaçlı kiralamalarında sağlanan en önemli avantajlardan biri taşınmazın kira bedelinde ilk 5 yıl için yüzde 50 oranında indirim uygulanmasıdır. Kira bedeli, Orman Genel Müdürlüğünce fidan türleri ve arazi verim sınıfları dikkate alınarak her yıl yeniden belirlenen bedel üzerinden hesaplanmaktadır.

Belediye ve belediye mücavir alan sınırları dışında kalan Hazine taşınmazları üzerinde kavak, kızılağaç, okaliptüs, badem, antepfıstığı, zeytin, ceviz, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, göknar, ladin, akasya vb. türler için 10 yıla kadar ağaçlandırma izni verilebilmektedir.

Ağaçlandırma amaçlı kiralama talebinde bulunmak isteyen vatandaşlarımız Defterdarlık ve Mal müdürlüklerine başvuruda bulunabildikleri gibi Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi  www.milliemlak.gov.tr üzerinden de elektronik olarak başvurabilirler.

Ayrıca Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesinde ağaçlandırma kiralamaları hakkında ayrıntılı bilgileri içeren tanıtıcı broşürler mevcuttur.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kiraya verilecek 17 adet taşınmazın 2’si ilçemiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple Yenişehir Mahallesi 101/159 parselde yer alan 22 365.62 m2 ve Akyurt Mahallesinde 144/13 parseldeki 41 548.61 m2 hazine taşınmazı ağaçlandırma yapılması için kiraya verilecektir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için Milli Emlak Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274