Lojistik, hammadde ve işçilik gibi girdi maliyetlerindeki hızlı artış pek çok sektörde doğrudan fiyatlara yansırken, uzun süredir ekmekte beklenen fiyat artışı da 1 Temmuz itibariyle geliyor.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclisi, haziran ayı olağan toplantısında İzmir’de ekmeğe zam kararı aldı. Toplantıda alınan kararla ekmeğin gramı 220 gramdan 200 grama düşerken, fiyatı ise 9 TL’den 10 TL’ye yükseldi. İzmir’deki bu artış aynı şekilde Tire’de de hayata geçecek ve 200 gram ekmek Pazartesi’den itibaren 10 TL’den satılacak. Önümüzdeki dönemde ekmek fiyatının daha da yükselmesi gündemde.

HALK EKMEK, UCUZ EKMEK SATMAYA DEVAM EDİYOR: 200 GRAM EKMEK 8 TL

Öte yandan Tire Belediyesi Halk Ekmek uygulamasında da 1 Temmuz itibariyle 200 gram ekmek 8 TL’den satılacak. Önceki dönemden bu yana Tire Belediyesi bütçesinin en büyük zarar kalemlerinden olan Halk Ekmek’le ilgili, Başkan Hayati Okuroğlu döneminde iyileştirmeler yapılmış, zarar minimize edilmişti. Artan girdi maliyetleri sebebiyle Tire’de ekmeğin fiyatı 10 TL olunca, Halk Ekmek de 8 TL’den satılacak.

Emeklinin gözü Temmuz ayında yapılacak zamda! Emeklinin gözü Temmuz ayında yapılacak zamda!

BAŞKAN OKUROĞLU: “UCUZ EKMEK SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Tire Belediye Başkanı Hayati Okuroğlu, “İhtiyaç sahibi halkımızın ekmeğe rahat ulaşabilmesi için sürdürdüğümüz Halk Ekmek uygulamasında yaptığımız düzenlemelerle, bu uygulamanın sürdürülebilir olmasını sağladık. Amacımız, kesintisiz şekilde halkımıza ekmeği uygun fiyattan sağlayabilmek. İzmir’de ve ilçemizde 200 gram ekmek 10 TL oldu. Halk Ekmek satış noktalarımızda ise 200 gram ekmek 8 TL’den satılacak. Ülkemizdeki ekonomik koşullar ne yazık ki üretimi büyük sıkıntıya sokan bir aşamada. Burada yapılan fiyatlandırma, kâr elde etme amacı değil, Halk Ekmek uygulamasını ve dolayısıyla halkımıza sağlıklı ve ucuz ekmeği sunabilme imkanımızı sürdürülebilir kılmaktır.”

Editör: Ercan Çelik