Son zamanlarda etkisini iyiden iyiye hissettiren iklim krizi, özellikle Küçük Menderes’te susuzluk olarak üreticinin karşısına çıkınca, üretici alternatif ürünlere yönelmeye başladı. Çok fazla su istememesi açısından suyun olmadığı bölgelerde de yetişebilen lavanta bitkisi bölgede alternatif olarak üreticinin tercihi olmaya başladı. Tire’de TOKİ mahallesinde lavanta yetiştiren Farm & More isimli tarım işletmesi, Tire Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği festival ile Tire’de ve bölgede lavantanın tanıtımını yapıyor.

Toki Mahallesi Kazantepe mevkiindeki lavanta bahçesinde yapılan açılış programına Tire Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Zincircoğlu, Tire’deki yerel üreticiler, firmalar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ZİNCİRCOĞLU, “LAVANTA, BÖLGEMİZDE ALTERNATİF OLABİLİR”

Festival alanını ziyaret eden Tire Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Zincircoğlu, festivalle ilgili yaptığı açıklamada, “Küçük Menderes Havzası, ülkemiz için en önemli tarım bölgelerinden biridir. Türkiye'nin en verimli toprakları arasında yer alan havzada maalesef gün geçtikçe daha derin bir hal alan su sıkıntısı karşımıza çıkmaktadır. Hızlı nüfus artışı, su sorunu ve birim alandan alınması gereken verimin en üst seviyeye yükseltilmesi gibi gerçekler düşünüldüğünde, tarımın planlı, programlı, bilimsel gerçeklere dayanan ve özellikle bölgenin iklim ve toprak koşullarına uygun bitki ve ürün modeli belirlenerek seçilmesi gerekmektedir. İşte bu noktada, özellikle Küçük Menderes Havzası için yetiştiriciliği yapılması doğru olan bitkilerden biri de lavantadır. Lavanta; sıcağı seven, kuraklığa dayanıklı, pek bakım istemeyen ve gübre ihtiyacı fazla olmayan çok yıllık çalı grubuna ait bir bitki türüdür. Fazlaca kullanım alanı bulunan lavanta, endüstriyel ve kozmetik sanayide de yoğun olarak kullanılan bir bitki türüdür. Dünyada uzun yıllardan beri pek çok alanda kullanılan lavanta, hem kullanım alanının geniş olması hem de ticari getirisinin iyi olması nedeniyle ülkemizde de yükselen bir değer konumundadır. Bölgemizde de lavanta yetiştiren bir işletmenin olması, bölgemiz adına kıymetlidir. Bu bitkinin tanıtımı için hazırlanan festivalde emeği geçen başta Farm & More olmak üzere, herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Lavanta Festivali 7-8-9 Haziran tarihlerinde özel atölyeler, müzik dinletileri ve çeşitli etkinliklerle devam edecek. Festival sonrasında da Lavanta Bahçesi 1 Temmuz 2024 Pazartesi gününe kadar ziyarete açık olacak.

Tire Belediyesi’nin Gençlik Şöleni’nde gençler doyasıya eğlendi Tire Belediyesi’nin Gençlik Şöleni’nde gençler doyasıya eğlendi

Lava4

Lava5

Lava2

Lava3

Lava6

Editör: Ercan Çelik