CHP’li 3 aday adayı, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’in CHP’den aday olacağı iddalarına tepki olarak bir araya geldiler ve bir basın açıklaması yaptılar.


Ercan ÇELİK / HaberTire


CHP Tire İlçe Binası önünde toplanan partililerin ilgi gösterdiği basın açıklamasına, Eski Bakan Halil Çulhaoğlu, CHP’den Aday Adayları Mustafa Güngör, Ali Doğu ve Hüseyin Hapçı katıldılar. Aday adayları herhangi bir açıklama yapmazken ortak basın açıklamasını Halil Çulhaoğlu yaptı.


İZMİR İL ÖRGÜTÜ AÇIKLAMAYA İZİN VERMEDİ
Parti binasında yapılması planlanan basın açıklamasına İzmir İl Örgütü’nden onay verilmeyince, açıklama parti binası önünde yapıldı. Tayfur Çiçek’in CHP’den aday adayı yapılacağı iddiaları karşısında bir araya gelerek, basın açıklaması yapan CHP’li aday adayları, basın mensuplarına hep birlikte fotoğraf verdiler. 
Basın açıklamasını yapan Eski Bakan Çulhaoğlu,”Burada bir yönlendirmeyi yapmak, bir ikazda bulunmak üzere toplandık. Ben hepinizin gözlerine bakınca şunları görüyorum; Cumhuriyet Halk Partisi seçimlere 7 ay kala şimdiden hazırlanmış durumda. Şu an için oyumuz %50’nin üstünde. Ama bunun için belirli şartlar var. Bu şartların başında, hep beraber etrafında bütünleştiğimiz iyi bir aday olmalı. Bunun için kurallar lazım, kuralı oluşturmak lazım. İl Başkanı ayrı , Adnan Keskin ayrı konuşursa biz bu partiye güvenemeyiz. Dün partimizde bir şey yaşandı. İl başkanı, ilçe başkanına telefon etti, ‘Sokmayın onları, partiyi kapatın’ dedi. Bizim talebimiz ne arkadaşlar? Demokratik tepkimizi koyarak, partiye olan inancımız, sevgimiz ve güvenimizle bir olarak, birlikte kurallar koyarak, iyi bir aday koyarak Tire’de CHP’nin seçimi almasını istiyoruz” dedi.


VAZGEÇİN BU İŞTEN
Açıklamasını sürdüren Çulhaoğlu, “‘Tayfur Çiçek’i aday diye getiriyorsanız bu insanları niye aday adayı yaptınız? Ama inanıyorum ki, benim partim yanlış yapmaz, doğru yapar. Verdiği sözün arkasında durur. Verdiği söz nedir, ‘Ben halka soracağım.’ Gidin sorun halka, 10 kişiden 8 kişi, ‘Bu adam belediye başkanı olur’ desin, bende arkasına geçeceğim. Ama 10 kişiden 8’i, ‘Olmaz’ diyorsa vazgeçin bu işten” şeklinde konuştu.”


BUNUN HESABINI VERMEK ZORUNDASINIZ
Chp’nin belediye başkan adayı belirlemesinde, ‘Örgüte soracağım, eğilim yoklaması yapacağım’ dediğini hatırlatan Çulhaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü, “Şimdi bekliyoruz. Bugüne kadar aday olmuş 3 arkadaşım var. 2 Ekim’e daha zaman var. Belki aday olacak arkadaşlar da vardır. Şimdi siz Tayfur Çiçek’i getirip, aday adayı mı yoksa aday mı yapıyorsunuz? Bunun hesabını bize vermek zorundasınız. Bizim adımıza birileri konuşmamalı. Aynı gezi parkındaki halk gibiyiz. Biz tepkimizi gösteriyoruz. Orada karşımızda vali, emniyet müdürü ve tomalar vardı. Burada da karşımızda bu zihniyetteki insanları görmek istemiyoruz” dedi.


12 Eylül’den bu yana partide emekleri ve alın terleri olduğunu ifade eden eski bakan, “Bizlerin bu partide alın teri var. Şimdi, eski bir yönetici, eski bir genel sekreter ve eski bir milletvekili olarak il yöneticilerine sesleniyorum. Gücüm yettiğince, merkez yürütme kuruluna Tire’deki olayları anlatmaya çalışacağım. ‘Genel başkan istiyor’, diyorsanız, genel başkan istemiyor. Üye olarak herkese açık diyor. Ben partimin yanlış yapmayacağını biliyorum. Halka ve örgüte soracağını, eğilim yoklaması yapacağını biliyorum. Bu şişirmelere kulak asmayacağız” dedi.GÜRSEL EROL, KİMDEN YETKİ ALARAK BELEDİYE BAŞKANI BELİRLİYOR?
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile bilinen ve Tire Belediyesi’nden hiç iş yapmadan 520 bin lira para aldığı iddia edilen Müteahhit Gürsel Erol’un kendisine gelerek bir takım tekliflerde bulunduğunu açıklayan Çulhaoğlu, “Birisi geldi bana, ‘Halil Bey, Genel Başkan istiyor. Sizi milletvekili yapalım, Tayfur Çiçek’i de belediye başkanı yapalım’ dedi. Eczaneme geldi. Sayın Genel Başkan’a da yakın imiş. Şimdi Tire’de CHP’de, siyaset - ticaret ilişkisini hiç bu güne kadar gördünüz mü? CHP’ye yakışır mı ticaret siyaset ilişkisi? Peki, CHP’ye bakınca ne görüyorsunuz bugün? Siyaset ticaret ilişkisinin fotoğrafını görüyorsunuz. Belediyeden 520 bin lira para almış biri, hiçbir iş yapmamış biri, Gürsel Erol ismindeki bir müteahhit, genel başkandan aldığı yetkiyle bana diyor ki, ‘Sen milletvekili ol, Tayfur Çiçek’i başkan yapalım.’ Şimdi il başkanına soruyorum, kimden bu yetkiyi almış bu arkadaş? MYK’ya ve genel başkana soruyorum, bu adam sizden mi yetki aldı da geliyor belediye başkanı ve milletvekili belirliyor? Tire’deki CHP’lilerin huzurunda soruyor ve cevap istiyorum. Eğer bu ilişkilerin çalışmasıyla aday belirlenecekse, biz bunun içinde olmayız. Ve gücümüzün sonuna kadar da mücadele edeceğiz” dedi.


BİR SEÇİMDE OTUR OTURDUĞUN YERDE
2009 yerel seçimlerinde Tayfur Çiçek’in, ‘Bu CHP ile olmaz’ dediğini ve dönemin genel başkanını karaladığını hatırlatan Çulhaoğlu, “Bu CHP ile olmaz diyen, genel başkanı karalayan insan, bugün birdenbire CHP ile hoş beş oldu. CHP’li olmaya çalışıyor. Olun CHP’li. Ama bir emeğinizi görelim. Emeğinizi görelim ki, biz sizi aday değil her şey yaparız. Bir seçim geçsin, bakalım. Bir seçim de otur oturduğun yerde. Eğer bir şey üretebilirsen, biz seni her şey yaparız. Dün küfür ettiğin yere nasıl geleceksin” dedi. 


İHALELERLE ADAY BELİRLEMEYECEĞİZ. 
Mevcut aday adaylarına başarılar dileyerek sözlerine son veren Halil Çulhaoğlu, “Yeni aday adayı arkadaşım çıkabilir, ona da başarılar diliyorum. Bu arkadaş partiye gelse de, hiçbir zaman CHP’li olmayacak. Oldum dese de biz inanmayacağız. Biz bütün iyi niyetimizle, partimize olan saygımızı, sevgimizi ve katkı vereceğimizi ifade ederek bu yanlıştan dönmeleri için il yöneticilerini ve genel merkezi uyarıyoruz. Bu uyarılara, gezi parkındaki gibi devam edeceğiz. Belki gelip burada, gezi parkındaki gibi duracağız. Çünkü biz, Tire’yi kaybetmek istemiyoruz. Tire’yi, el ele, gönül gönüle vererek alacağız. İhalelerle aday belirlemeyeceğiz. Yıllardır var olan özlem ve hasret önümüzdeki seçimlerde giderilecek, giderilmeli” dedi.


HABER VİDEOSU:Editör: Haber Merkezi