banner264

Çocuklarımızın yüzleri solmasın

Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Süleyman Bozkurt, Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Tire’ye gelerek Tireli çocuklara oyuncak dağıtıp onları sevindirdi. Başkan Bozkurt daha sonra Tire Ülkü Ocakları Binası’na gelerek bir basın açıklaması yaptı.

banner288
Çocuklarımızın yüzleri solmasın
banner291

 Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Süleyman Bozkurt, Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Tire’ye gelerek Tireli çocuklara oyuncak dağıtıp onları sevindirdi. Başkan Bozkurt daha sonra Tire Ülkü Ocakları Binası’na gelerek bir basın açıklaması yaptı.Ahmet ŞENKİ

Her 20 Kasım günü dünyada kutlanan ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nün bütün çocuklar için güzelliklere vesile olmasını dileyerek; ülkemizde çocuk hakları konusunda yaşanan ihmalkârlıkları gündeme getirmek niyetinde olduklarını ifade eden Bozkurt, “Bizler ‘Çocuklar Gülsün Diye’ elimizden geleni yapmaktan çekinmeyecek ve 2023 Lider Ülke Türkiye’sinde her biri birer lider adayı olan çocuklarımızın hayatlarının sağlam temeller üzerine kurulması için hiçbir zorluktan kaçınmayacağız. Bugün, dünyada çocuk istismarı sıralamasında üçüncü sırada olan ülkemizde her ne kadar bunu gerçekleştirmek oldukça güç görünse de bizler yılmayacak Lider Ülke Türkiye’nin inşasını tamamlayacağız. Ülkemizde anayasa tarafından devletimize verilmiş olan, çocuğun korunması ve gelişiminin sağlanması görevi tam olarak yerine getirilmediğine dayanarak oluşturabilmesi açısından somut verileri sizlere sunuyoruz” dedi.ÇOCUK YAŞTA EVLENDİRİLME ORANI YÜZDE 15
Geçtiğimiz yıl ülke genelinde 18 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını ve son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısının 250 bin olduğunu belirten Başkan Süleyman Bozkurt, “Ülkemizde son 5 yılda yaklaşık 1700 çocuk kaçırıldı. Sokakta yaşayan çocuk sayısı 25 bin civarında. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 20 bin aile,16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için mahkemeye başvurdu ve bu sebeple ülke genelinde çocuk yaşta evlendirilme oranının yüzde 15’den daha fazla olduğu düşünülüyor. Ve bu ihmalkârlıklar ile son olarak çocuklara yönelik fiziksel şiddete rastlanma oranı yüzde 46” şeklinde konuştu.


HER ZAMAN ÇOCUKLARIMIZIN YANINDAYIZ
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.’ Sözleriyle seslendiği, geleceğin teminatı olan çocuklarımız için; gerek yasal gerek eğitim alanında milli ve manevi değerler dikkate alınarak yapılacak düzenlemeler ile çocukların ve ailelerin korunup bilinçlendirilmesi görevi devletimize düşmektedir” diyerek açıklamasını sürdüren Başkan Bozkurt, “Sadece temsili bir gün olan ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nün değil aslında tüm günlerin onlar için olduğu, çocuklarımızın yüzünün hiç solmamasını diliyor ve Ülkü Ocakları olarak onların her zaman yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2013, 06:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274