banner277
banner264

CHP Tire’de ‘Tarım ve Su Komisyonu’ kurdu

CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, bölgede yaşanan su sorunuyla ilgili ‘Tarım ve Su Komisyonu’ oluşturdu. Komisyon Küçük Menderes Havzası’ndaki kuraklık tehlikesine karşı çalışmalarına başladı.

banner288

Cumhuriyet Halk Partisi Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, Küçük Menderes Havzası’nda yaşanan su sorunu ile ilgili bir komisyon kurdu. Önümüzdeki yıllarda özellikle Tire’nin büyük bir kuraklık sorunu ile karşı karşıya kalacağını ifade eden Şenoyar, komisyonla ilgili HaberTire’ye konuştu. Bölgede susuzluğun önüne geçilip, yeraltı sularının artırılmasına yönelik çalışma yaptıklarını belirten Şenoyar, üreticilerin, üretimde çok fazla su gerektirmeyen alternatif ürünlere yönlendirilmesi gerektiğini savundu.

Şenoyar konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Şu sıralar bölgemizin en önemli sorunu su sorunudur. Bu sorun hemen hemen herkes tarafından bilinmekte ve bu sorunun önlenmesiyle ilgili çalışmalar tam anlamıyla yapılmamakta.

Büyükşehir Belediyesi’nin içme suyu aramasıyla ilgili, su tasarrufuyla ilgili yada vatandaşa su götürmesiyle ilgili çeşitli çalışmaları var ancak içme suyunun dışında bölgemizdeki asıl sorun tarımsal alanda kullanılan sular. Bölgemiz 5 sene gibi kısa bir süre içinde kuraklıkla karşı karşıya kalacak. Bu sürecin sonunda içecek suyu dahi bulamayabiliriz.  Bu sorun Küçük Menderes Havzası’ndaki tüm vatandaşlarımızın sıkıntısıdır. Bugün ovalarımızdaki su derinliği 380 metrelere kadar ulaşmıştır.

Bu bölgede alternatif ürünler yetiştirebiliriz.  Mısırın yaklaşık altıda bir oranındaki suyla yetiştirilebilen ve organizmasından hayvan yemi yapılabilen ayçiçeği bitkisi bu bölgede yetiştirilebilir.  En azından 5 yıllığına böyle alternatiflerle bölgemize uygun ürünlerle hem aşırı su tüketiminin önüne geçmek, hem de yer altı su seviyelerinin yükselmesini sağlamamız lazım

Devletin tarımsal olarak bölgemizde coğrafi ve yeraltı suları politikasının yetersiz kaldığı ortada.

Artık bıçak kemiğe dayanmak üzere. Bu su sorununa bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Bunlarla ilgili komisyonumuz çalışmasını yapıyor. Tarafımıza bilgi veriyor. Komisyonumuzun bu konuyla ilgili hazırladığı raporları hem il başkanlığımıza hem genel merkezimize sunacağız. Su hayattır. Su olmazsa hayat da olmaz”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncer Atıcı
Tuncer Atıcı - 1 ay Önce

Doğru bir başlangıç yapmış Hakan Başkan Birinci mahsul buğday vb kuru tarım ikinci mahsul damla sulamalı Mısır vb sulu tarım yapılmalı Yeni baraj ve göletler acilen yapılmalı Evlerde fabrikalarda ve otomobil yıkamada araç başına su sınırı konulmalı Araç yıkamada su hava karışımında hava yüzdesi arttırılmalı Çevre dağlarının yüksek seviyelerinin tarıma açılmasına yasal olarak engel olunup gerçek orman ağacı olan iğne yapraklı ağaçlar dikilmeli Hükümet yurt dışından tarım hayvancılık ürünleri getireceğine yerli üretim için hertür desteği vermeli Ben de emekli Fizik öğretmeni olarak Selatin tünelinin 8 km güney tarafında kardeşlerimle hala zeytin yarımını çocukluğumuzdan beri yapmaktayız Kuraklığa en dayanıklı zeytin ağaçları bile her son baharda kuraklıktan can çekişiyor Bizim incir ağaçları öleli 30 yıl oldu Buranın dağ köylerinin henüz genç incir ceviz ve kestane ağaçları için de maalesef önümüzdeki yıllarda tehlike görünüyor Yaşım nedeniyle çocukluğumdan bu yana çevremizin para uğruna nasıl yok olduğunu gördüm Bu sorun tüm Türkiye’nin sorunu aslında Bu sorun ülkemizin kötü yönetilmesi ve 40 yıldır köyden kente göçün sonuçlarından yalnızca birisidir Dilerim yeni aydın eğitimli gençler bizden çok ileriye geçerler de ülkenin yönetim ve karar noktalarına ulaşıp ülkemizi ve kendi geleceklerini doğru planlarlar Öncelikle bilgiye ulaşmaya çalışıp Sosyal Kitle Örgütlerinde yer almalılar Şimdilik Hakan Şenoyar başkanımızın su ile ilgili çalışma başlatması çok değerlidir Herkese saygılar

SIRADAKİ HABER

banner276