banner277
banner264

İzmirliler Dikkat! Omicron Vakaları Artmaya Devam Ediyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılmaya devam eden omicron varyantı, yayılma hızı ve dayanıklılığı ile bilim dünyasında endişe yaratmaya devam ediyor. Güney Afrika’da ortaya çıkan ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yayılmaya devam eden mutasyonlu varyant büyük şehirlerde hızla artmaya devam ediyor. Özellikle İzmir’de yaşanan omicron varyantı artışı vatandaşları endişelendiriyor.

banner288
İzmirliler Dikkat! Omicron Vakaları Artmaya Devam Ediyor
banner291

İZMİR'DE VAKA SAYILARINDA ARTIŞ
Son günlerde baskın varyant haline gelen omicron varyantı sonrası İzmir’de vaka sayıları son 1,5 ayda 8 kat yükseldi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener tarafından yapılan açıklamada, “”İzmir’deki artış özellikle 3. doz oranının düşük olmasına bağlanabilir. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu illerde Omicron bulaş zincirinin daha hızlı yayıldığını görüyoruz. İnsanlarda genel olarak şöyle bir rehavet var. ‘2 doz aşımı oldum. Maske ve mesafeye de çok gerek yok.’ gibi düşünüyorlar. Olduğunuz 2 doz aşının kanınızda oluşturduğu antikor artık düştü, hatta kayboldu” ifadelerini kullandı.

İZMİRLİLERE 4. DOZ AŞI UYARISI YAPILDI

3. doz aşının omicron varyantı için çok önemli olduğunu vurgulayan Şener, “İzmir’de 3. dozları olmadan Omicron varyantında bu oranlarını düşürmek pek mümkün değil. İzmirli hemşerilerimizden 3. doz aşılarını olmalarını istiyoruz çünkü bu artışın daha da devam etmesi olası. Şubat ayının ilk 2 haftası da en kritik zaman dilimi. 2. doz aşılanma oranımız halihazırda nüfusumuzun yüzde 85’i gibi görülüyor ama ne yazık ki 3. doz oranlarıyla ne salgını ne de Omicron varyantını kontrol altına alma imkanımız yok” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274