İstanbul’da geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen roket yarışmasında birinci olan, Gökova Roket Takımı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’i makamında ziyaret etti. Rektör Çiçek burada yaptığı konuşmada bu başarının bir kıvılcım olduğunu önümüzdeki zamanlarda ikinci bir Roketsan’ın Muğla’da da olabileceğini ifade ederek Üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matematik ve Havacılık, Uzay Kulübü Rehber Öğretmeni Can Gökovalı ziyarette yaptığı konuşmada, “Yarışmaya 157 takım Nisan ayında yarışmaya başvurup dahil olmuş. Sonra öntasarım, kritik ve final tasarım raporunda 28 takıma düşmüş. Bu 28 takımın 16’sı son kontrolleri geçip atış hakkı aldı. Burada biz yılların birimi ve okuldaki becerilerin gelişmesi oldu. Bu bütün branşların dâhil olduğu sistem projesiydi. Bu teknolojiyi, bilimi, matematiği ve bir araya getiren çalışmadır” dedi.

Geçmişte ROKETSAN’a görev yaptığını belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Çiçek, “Bizim öğrenci kulüpleri ile ilgili bir alanımız var orada size yer verelim. Orada diğer arkadaşlarınız da sizi görsün. Daha sonra ben size Araştırma Laboratuvarları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bir yer rezerve ederim” dedi.

Muğla’da İkinci Bir ROKETSAN kuralım

Rektör Çiçek konuşmasında ikinci bir Roketsan’ı Muğla’da yapabilmenin mümkün olduğunu belirterek, “Bazen bir kıvılcım çok şeylere sebep oluyor. Bir ormanın yanmasına sebep olduğu gibi yeni oluşumlara da neden olabiliyor. Şuanda yeni bir kıvılcım ile bir hareket başladı. Ben isterim ki Roketsan’dan daha ileri bizden patent satın alacağı projeleri burada yapalım. Yalnız bu fikirleri ajanlara karşı korumamız lazım çünkü biz Roketsan’da atış yaparken etrafımızda bu tar insanlar olurdu. Gizliliği sağlayabilmek çok önemli. Hayal kurmak başarmanın yarısıdır. Hayallerimi daha üst seviyelere çıkarmamız gerekir” dedi.

Konuşmaların ardından rektör Çiçek, şampiyon öğrencilere plaket takdim etti.
Kaynak: iha