banner277
banner264

Emet’in termal haritası çıkartıldı

Emet Belediyesi tarafından yaklaşık 150 bin TL harcama yapılan proje ile Emet’in yer altı termal haritası çıkarıldı.2 yıl içerisinde Emet ve köylerinde 2 bin 114 noktada gaz ölçümü yapıldı. Gaz ölçümlerinin ardından 436 noktada gravite...

banner288
Emet’in termal haritası çıkartıldı
banner291

Emet Belediyesi tarafından yaklaşık 150 bin TL harcama yapılan proje ile Emet’in yer altı termal haritası çıkarıldı.

2 yıl içerisinde Emet ve köylerinde 2 bin 114 noktada gaz ölçümü yapıldı. Gaz ölçümlerinin ardından 436 noktada gravite ölçümleri yapılırken düzenlenen raporlar ile belirlenen 20 noktada etkin jeotermal taraması yapıldı.

İller Bankası Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Ali Reçber ve Belediye su işleri ekiplerince 20 noktada des ölçümü yapılan kaynaklara elektrik verilerek ölçüm çalışmalarının tamamlanmasının ardından en etkin kullanılabilecek 5 nokta belirlendi.

Emet belediye başkanı Mustafa Koca, ’’yaptığı açıklamada, ’’ İlçemizin mevcut termal zenginliğini ortaya çıkaracak 2 yıllık çalışma sonrası jeotermal yer altı bigilerini içeren kitabımız hazır. Mart 2018 de Emet sıcak su sondajı litolojisi donanım planı kapsamında gravite ölçümleri yapılan 436 noktanın 20 sinde des ölçümleri yapılmıştı. Bu çalışmalar sonunda rezervi geniş ve sıcaklığı yüksek 5 noktayı tespit ettik. Merkezde biri mevcut kaynaklarımızın bulundu alanda, diğerleri Esentepe de, Dere mahallesi gedik ardında ve çay kenarında 2 noktada olmak üzere toplam 5 verimli nokta tespit edildi. Artık iş sondaj aşamasına geldi. Yatırım ve planlamalara göre hangi noktalarda çalışmamız gerektiğini bilmek kadar neye ulaşacağımızı da bilimsel raporlarımızla belgelemiş olduk. Bu çalışmalarda 600 ila 800 metre arasın da kaynaklara ulaşabileceğimizi gördük. Sadece bugün değil, Emetin 50- 100 yıllık geleceğinde de yerin ne kadar altında, ne derece ve ne kadar sıcaklıkta kaynaklarımız var bunları raporlaştırdık. Bu kitabımızla Emetin hangi bölgesine ne tür bir termal yatırım yapabileceğimizi görmek adına önemli verileri elde ettik. Memleketimize hayırlı olsun’’ diye konuştu. (YD-EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275