banner264

Konak Tramvayı “resmen” başlıyor

Konak Tramvayında 24 Mart’tan bu yana ücretsiz olarak devam eden yolculu ön işletme süreci tamamlanıyor. Üniversite sınavlarından sonra, 2 Temmuz Pazartesi gününden itibaren tramvaya binişler ücretli olacak. Metro, banliyö, otobüs ve deniz...

banner288
Konak Tramvayı “resmen” başlıyor
banner291

Konak Tramvayında 24 Mart’tan bu yana ücretsiz olarak devam eden yolculu ön işletme süreci tamamlanıyor. Üniversite sınavlarından sonra, 2 Temmuz Pazartesi gününden itibaren tramvaya binişler ücretli olacak. Metro, banliyö, otobüs ve deniz ulaşımıyla entegre bir şekilde hizmet veren Konak Tramvayı’nın resmen işletime geçmesinin ardından ESHOT Genel Müdürlüğü de bazı hatlarla ilgili yeni düzenlemeleri uygulamaya koyacak.

İzmirliler tramvaylı yaşama alıştı. Konak Tramvayı’nda sistemin oturması için Mart ayından bu yana devam eden yolculu ön işletme sürecinde sona gelindi. 2 Temmuz Pazartesi gününden itibaren 12,6 kilometrelik Halkapınar-Fahrettin Altay hattında seferler ücretli olarak yapılacak. Sabah 06.00’daki ilk seferin ardından gün içinde 10 dakika aralıklarla yapılacak seferler, gece 00.00’a kadar sürecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin diğer ulaşım sistemlerinde olduğu gibi 90 dakika içinde sınırsız aktarma imkanı tanıyan uygulama tramvaylarda da geçerli.

Metro, banliyö, otobüs ve deniz ulaşımıyla entegre bir şekilde hizmet veren Konak Tramvayında 21 araç hizmet veriyor.

Otobüslere yeni düzenleme

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Konak tramvay hattında ücretli seferlerin başlamasıyla beraber ESHOT Genel Müdürlüğü de bazı otobüs hatlarında 2 Temmuz Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere yeni düzenlemelere gidiyor. Buna göre yeni düzenlemeden sonraki hat ve güzergahlar şöyle:

Balçova-Narlıdere-Mustafa Kemal Sahil Bulvarı bölgesi:

12 numaralı Fahrettin Altay Aktarma-Halkapınar Metro, 169 numaralı Balçova-Konak, 554 numaralı Narlıdere-Konak hatları iptal ediliyor. Buna karşılık iki yeni hat açılıyor. Sabah (06:00-09:00) ve akşam (16:00-20:00) saatleri arasında İnönü Caddesi üzerinden hizmet verecek 669 numaralı Balçova-Konak ve 654 numaralı Narlıdere-Konak hatları ise hizmete alınıyor. Bu saatler dışında ise Konak istikametine gidecek yolcular Fahrettin Altay Aktarma Merkezi üzerinden tramvay veya metro hattına, Alsancak istikametine gidecek yolcular ise tramvay hattına aktarma yaparak ulaşımlarını sağlayabilecekler. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerindeki toplu ulaşım tramvay hattı ile sağlanacak.

Bornova-Çiğli-Karşıyaka bölgesi:

121 numaralı Bostanlı İskele-Konak, 63 numaralı Evka 3 Metro-Konak ve 802 numaralı Egekent Aktarma-Konak hatları sabah (06:00-09:00) ve akşam (16:00-20:00) saatleri arasında Talatpaşa Bulvarı üzerinden hizmet verecek. Bu saatler dışında ise yeni hizmete açılacak 921 numaralı Bostanlı İskele-Alsancak Gar, 963 numaralı Evka 3 Metro-Alsancak Gar, 912 numaralı Egekent Aktarma-Alsancak Gar hatları ile tramvay hattına aktarma yaparak Alsancak ve Konak bölgesine ulaşılabilecek.

Buca-Gaziemir-Karabağlar bölgesi:

70 numaralı Şirinyer Aktarma-Halkapınar Metro hattının son durağı Tınaztepe olarak düzenlenecek. Bu hatla birlikte, 80 numaralı Bozyaka-Halkapınar Metro, 90 numaralı Gaziemir-Halkapınar Metro, 255 numaralı Üçyol Metro-Halkapınar Metro, 581 numaralı F.Altay-Halkapınar Metro hatları sabah (06:00-09:00) ve akşam (16:00-20:00) saatleri arasında hizmet verecek. Bu saatler dışında yeni hizmete açılacak 470 numaralı Tınaztepe-Lozan Meydanı, 680 numaralı Bozyaka-Lozan Meydanı, 691 numaralı Gaziemir-Lozan Meydanı, 655 numaralı Üçyol Metro-Lozan Meydanı, 681 numaralı F.Altay-Lozan Meydanı hatları ile Atatürk Lisesi tramvay durağından tramvay hattına aktarma yapılarak Alsancak ve Halkapınar bölgesine ulaşılacak.

Kahramanlar-İşçiler Caddesi bölgesi:

251 numaralı Halkapınar Metro-Konak hattı iptal edilerek 951 numaralı Kahramanlar-Konak ring hattı hizmete açılacak.Şair Eşref Bulvarı üzerinden hizmet veren 252 numaralı Halkapınar Metro 2-Konak hattı ise iptal edilecek. Ayrıca Talatpaşa Bulvarı üzerinden hizmet veren 253 numaralı hattın son durağı Halkapınar Metro 2 Aktarma Merkezine alınacak. Hattın güzergahı Halkapınar Metro 2 Aktarma Merkezi yönünde Şehitler Caddesini takiben İşçiler Caddesini kullanacak şekilde düzenlenecek.

Sorular için iletişim bilgileri

ESHOT Genel Müdürlüğü, yeni düzenlemelerle ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşların kurumun web sitesinin (www.eshot.gov.tr) yanı sıra 320 0 320 numaralı iletişim hattından da yararlanabileceği ayrıca olası aksaklıklara karşı aktarma merkezlerinde gün boyu saha personelinin görev yapacağını bildirdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276