Hazin Yıllar

       Son yıllarda iyi süreçlerden geçmiyor ülkemiz. Yaklaşık üç yıl evvel ortaya çıkan pandemi, sonrasında târifi ve telâfisi mümkün olmayan bir enflasyon, bununla birlikte sağduyulu olmayan bireylerin kiralarda yaptığı inanılmaz zamlar ve şimdilerde ise ardı arkası kesilmeyen depremler ve neticesinde binlerce can kaybı. Daha kötüsünü yaşamış mıdır dünya bilmiyorum.  ‘Çok bâdireler atlattı bu millet, bunu da atlatırız evelallah.’ şeklinde  açıklamaları hepimiz duyuyoruz. Bu çıkışlar iyimser bir tablo çizmek niyetiyle yapılıyor fakat işim gereği toplum tabanının nabzını ölçebilme imkanına sahip olduğum için insanların psikolojik olarak çok fazla yıpranmış olduğunu net bir şekilde görebiliyorum. Toplumun yarınlar için olan kaygısı, insanlara karşı olan güvensizlik, evlatlarımızın geleceği için duyduğumuz endişe o kadar derinleşti ki ne yapacağını bilmez bir şekilde günlerimizi geçiriyoruz. Evde, işte, telefonda görüştüğüm kişilere ‘Nasılsın?’ diye sorduğumda, ‘Ülke nasılsa biz de öyleyiz..’. cevabını alıyorum genelde. Bu durum hâlet-i ruhiyemizi özetler nitelikte. 

   Depremler
   Şurası bir gerçek, biz deprem ülkesiyiz. Fakat yine de inanası gelmiyor insanın ardısıra gerçekleşen depremlere. Mezkur depremler her defasında canlar alıyor, târifsiz bir korku yayıyor topluma ve çaresizlik hissi veriyor iliklerimize kadar. Nasıl bu kadar dayanıksız bina yapabiliyoruz, buna vicdanen nasıl kayıtsız kalıyoruz, gerekli izinleri (imar affı, yapı izni ..v.s ne derseniz diyin) nasıl veriyoruz, devletin en üstünden başlayarak makro ve mikro yönetimler böylesi mühim konularda nasıl olur da gerekli önlemleri almaz aklım almıyor..! Bu dünyanın ötesi yok mu…! Elbet bunların hesabı da sorulacak. Yetim kalan çocuklar, dul kalan kadınlar, eşini, dostunu, evini, arabasını, tüm varlığını kaybeden insanların âhı kalır mı kimsede? Allah’ın adaleti yok mu sanıyorsunuz…! 

Ahbap mı Afad mı…!
    Toplumda birlik ve bütünlüğün yara aldığını, güvenin sarsıldığını ve tefrîkanın derinleştiğini bir çok noktada görebiliyoruz aslında. Fakat söz konusu depremlerde de gördük ki bu çözülme aslında sanıldığından da derin. Nicelik açısından sorun yaşanmadı belki ama nitelik olarak büyük problemlerin olduğunu gördük, duyduk deprem bölgelerinde. STK ve derneklerin böylesi bir felâkette dahi kendi isimlerini öne sürmeye çalışmaları, amelde  niyetin ne kadar mühim olduğunu göstermiyor mu sizce de? Kimin yahut hangi kurumun nasıl ve ne ölçüde destek verdiğinin ne önemi olabilir ki bu gibi felâketlerde. Sivil Ahbap derneği ya da kamuya ait Afad örgütü… Her biri canla başla mücadele edip enkaz altında saniyeleri sayan insanları kurtarmalıyken nasıl olur da basına ısrarla ‘biz kurtardık.’ ya da ‘tam biz çıkaracaktık ki son anda Afad görevlileri kameraları çağırıp kendileri çıkarıyorlar.’ şeklinde açıklama yaparlar aklım almıyor.  Bu söylemler sizlerin de midesini kâfi derecede bulandırmıyor mu? Son dönemde basına yansıyan, Ahbap derneğinin Kızılay’dan çadır satın aldığı haberine ne diyelim..! Aynı amacı güden iki kurumdan birinin diğerine çadır satması ve kamu kurumunun başkanının bunu kabul etmesi nasıl izah edilebilir ki… Farklı dönemlerde bu ve buna benzer nice olayların yaşanmasına rağmen Kızılay ve diğer kurumlardan istifaya dâir niçin bir açıklama duyamıyoruz. Bir dönem cebren Büyükşehir belediye başkanlarını mental yorgunluk bahanesiyle görevden alan Cumhurbaşkanının bu konuda gerekli adımları atmaması izaha muhtaç değil mi? 


Güven Sorunsalı
     Bir üst satırda ifâde ettiğim çadır alışverişi ve depremin yarattığı kaosa sebep veren ihmâlkarlık son beş altı yıldır hükümete karşı oluşan güven sorununu daha da derinleştirdi. Provokasyon olma ihtimalini de hesaba katarak şunu söyleyebilirim, daha önce hiç olmadığı kadar organize bir şekilde tepkiler yükseliyor stadyumlarda. İnsanlar gidişattan memnun değil, insanlar mutsuz, umutsuz, huzursuz, kaygılı, güvensiz… Nasıl olmasınlar ki; ne enflasyona çözüm var ne kira artışlarına, ne yolsuzluğa çözüm var ne adam kayırmacılığa, ne adaletsizliğe çözüm var ne liyakâtsizliğe, ne ahlaksızlığa çözüm var ne vurdumduymazlığa, ne kahpeliğe çözüm var ne de namussuzluğa… Sâhi, bu hükümet ne için var..! Yirmi iki yıllık bir iktidar süreci sağlıklı bir toplumsal zeminin inşâsı için yeterli değil mi! Cumhurbaşkanının âfet bölgelerinden olan Adıyaman’da elden para dağıtmasını geride bırakılan yirmi iki yılın ve yarınlar için ortaya koydukları vizyonun özü ve özeti olarak yorumluyorum. 

Daha duyarlı olmalıyız, daha erdemli olmalıyız, daha ahlaklı olmalıyız, daha vicdanlı olmalıyız, daha dürüst olmalıyız, daha adaletli olmalıyız, daha hakkaniyetli olmalıyız… Velhasıl; insan olmalıyız.

Daha iyi bir insan olma yolunda gayret gösterenlere saygı ve hürmetlerimle…

--
E-mail: [email protected] 
Twitter: @kadirturan_
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saniye merhan
Saniye merhan - 3 hafta Önce

Merhaba nedense görmek istediğiniz gibi görüyor sunuz bu
ne kadar tarafsız paylaşım yapıyorsun uz pes yani

Yaşar şaşmaz
Yaşar şaşmaz - 3 hafta Önce

Hocam bu CHP ağzını nerden buldun.sen böyle değildin.kim zehirledi seni.bix mutsuz değiliz.mutlu olmayan sadece muhalefet.

Can CambazÇalgılı
Can CambazÇalgılı - 3 hafta Önce

Sen de salla bakalım hükümete.Daimi yazarı olursun Haber Tirenin belki.Çalgılı Masayı övmemişsin.Şaşırdım.

Mustafa Taşçı
Mustafa Taşçı - 3 hafta Önce

Tarafsız bir yazı gibi başlamışsınız ama sonunda hükümeti yere yatırıp ezmişsiniz ve böylece görevinizi yerine getirmiş oluyorsunuz.
Türkiye’de iki ayrı dünya yaşanıyor.

Ülkenin yarısı ülkesiyle gurur duyuyor.
Kendi aralarındaki sohbetlerde, jet motoru yapılmasından, SİHA’lardan, kendi yaptığımız mühimmatlardan, uluslar arası toplantılarda Cumhurbaşkanının öne çıkmasından, dünyayı ilgilendiren olaylarda ciddi rol almasından, tarımın gelişmesinden, Turizmin gelişmesinden,
hastanelerden, otobanlardan vs vs. Birbirlerinin sözünü heyecanla kese kese anlat anlat bitiremiyorlar.

Özgürlükler açısından kazanımları, vatandaşa kamu dairelerinde duyulan saygıyı, CİMER korkusundan vatandaşla dikkatle konuşan memurları konuşuyorlar.

Büyük bir umut, gurur ve heyecanla ülkelerinin gelişmesine şahit olmanın onurunu yaşıyorlar.

İş bununla kalmıyor
Bu kesimin desteklediği siyasi liderler de uyum içerisinde çalışıyor, birbirine saygı konusunda hassasiyetle davranıyorlar. Vatan millet sevgisi, tam bağımsızlık, başarabiliriz, güçlü milletiz ortak söylemler.

Liderleri katında kıymetli hissediyorlar af isteme, helallik isteme, hizmetinize talibiz sözleriyle devamlı kendinin önemli hisseden bir kesim.
Hizmette aksama olmasın diye gece gündüz bakanları telefonla arayan lidere sahip, azar işiten bakan hikayelerinin anlatıldığı sohbetlere tanık olan bir kesim.

Diğer taraftaki insanlarımız aynı hayatı yaşıyorlar, aynı hizmetlerden faydalanıyorlar, özgürlüklerin avantajlarını kullanıyorlar ama onlar bütün bu nimetleri kendi hayatlarını karanlık göstermek için kullanıyorlar.(sizin gibi)

Mutsuzlar, umutsuzlar, kızgınlar…
İş bununla da kalmıyor
Siyasi liderleri entrika peşinde, içten pazarlıklar yüzünden seçmenlerini yoruyorlar, siyasi liderleri birbirlerini çıkarcılıkla, ülkeyi düşünmemekle itham ediyorlar. Küçük hesaplarını bu kadar ümitsiz hale getirdikleri seçmenlerinin önünde her şeyin önüne koyuyorlar.

Bu da yetmiyor inat eden liderlere şahit oluyorlar, seçmenlerine kuzu kuzu bizim dediğimizi yapacaksınız diyenler, kışkırttıkları seçmenleri endişeleri yüzünden komplolar kurunca kendilerini şizofrenlikle suçlayan liderler. Eleştiri yaptıklarında vız gelir tırıs gider denilerek yok sayılmalar. Devamlı bir hayal kırıklığına uğratılma bu kesimi gerdikçe geriyor, yordukça yoruyor. Ümitsizliğe düşmeleri için her gün bir şeyle karşılaşıyorlar.

Devamlı bir başarısızlık, mazeret, saray entrikası edebiyatına maruz kalmak, iç mihraklara suç atmalar vs vs.

Bu iki kesim sanki aynı ülkede değil başka gezegenlerde, başka asırlarda yaşıyorlar.

banner275