banner277
banner264

Balım Sultan Türbesi’nde çalışma başladı

Tire Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa üstlendiği Balım Sultan Türbesi’nin restorasyon çalışması başladı.

banner288
Balım Sultan Türbesi’nde çalışma başladı
banner291

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın girişimleri sonucu İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in yapılması için talimat verdiği türbede geçtiğimiz gün ilk kazma vuruldu. Geçtiğimiz yıl bir dizi ziyaret ve inceleme için kente gelen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e türbe ile ilgili bilgi veren Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, türbenin ayağa kaldırılmasını talep etmişti. Talepleri değerlendiren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne talimat vererek türbenin restore edilmesini istemişti.

VAKIFLAR VE BELEDİYE ORTAK YAPACAK

Türbenin restorasyonu için harekete geçen İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü Tire Belediyesi ile ortak bir protokol yaptı. Buna göre işin yüzde 60’lık kısmını Vakıflar Bölge Müdürlüğü üstlenirken yüzde 40’lık kısmını da Tire Belediyesi üstlenecek.

ÇALIŞMA BAŞLADI

Sözleşmenin imzalanmasının ardından geçtiğimiz hafta türbede çalışma başladı. Yapılacak olan çalışmanın ardından türbe, eski mimari bozulmadan modern bir görünüme kavuşacak. Çalışmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran; “Balım Sultan Türbesi bölgemizde bulunan en eski Türk İslam eserlerinden birisi. Ancak son yıllarda bakımsızlık ve ilgisizlikten adeta define avcılarının hedefi haline gelmişti. Bizde bu duruma seyirci kalmak istemedik. Konuyu İzmir Valimizin Tire ziyaretlerinde kendilerine aktardık. Sağ olsunlar konuya duyarlılık gösterdiler. Bizlerde Tire belediyesi olarak taşın altına elimizi koyduk ve geçtiğimiz hafta çalışma başladı. Ecdat yadigârı bir seri daha ayağa kaldıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2022, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275