banner277
banner264

Eskiyörük: “Çiftçi üretemezse, Türkiye aç kalır!”

Çiftçinin, yem, akaryakıt ve gübre maliyetleri karşısında ezildiğini ve üretim yapamaz hale geldiğini belirten Mahmut Eskiyörük, muhtemel yem krizinin hayvanları ve dolayısıyla insanları aç bırakacağını söyleyerek bakanlığı uyardı.

banner288

Ercan ÇELİK

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan en çok etkilenen ülkeler arasındaki Türkiye’de, şimdi de yem krizi gündeme geldi. Türkiye’de yüksek girdi maliyetleri karşısında zor zamanlarda geçiren hayvancılık şimdi de yem kriziyle karşı karşıya.

“ÇİFTÇİ ÜRETEMEZSE TÜRKİYE AÇ KALIR”

Türkiye’de hayvancılığın en büyük krizi 2008 yılında yaşadığını hatırlatan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “O zaman bu krize seyirci kalınmıştı ve Türkiye bu kesilen hayvanların açığını 3 milyar dolarlık hayvan ithalatı yaparak kapatmıştı. Şimdi sadece yem değil, şu anda çiftçimizin başta akaryakıt olmak üzere, gübre fiyatlarının artmasıyla artık bu şartlarda üretemez. Çiftçimiz üretemezse Türkiye aç kalır. Biz bugün üreticiyi kurtaramazsak Türkiye açlık tehlikesi yaşar. Ben çok üzülüyorum. Bugün Türkiye’nin tüm insanlarına yetecek bir Anadolu var elimizde. Eğer doğru bir tarım politikasıyla üretimi planlayabilirsek, bu ithalat politikasının yanlış olduğunu anlayabilirsek, kısa zamanda biz kendi kendimize yeten bir ülke haline gelebiliriz.” Dedi.

“HAMMADDEYİ RUSYA VE UKRAYNA’DAN ALIYORDUK”

Yem fiyatlarındaki aşırı artışın sebebi olarak ithalat bağımlılığını gösteren Eskiyörük, “Bugün yem fiyatlarındaki aşırı artışın nedeni hammaddesinin yüzde 70’ini yurtdışından ithal etmemiz. Bugün artık üretici hayvanlarına yem veremez hale geldi. Bugünkü süt fiyatlarıyla yemin çuvalı 180 TL olması gerekirken 300 TL. Üretici yem alamaz hale geldi ve ineklerini kestirmeye başladı. Bunun dışında bir de yem bulamama tehlikesi oluştu. Çünkü bu hammaddenin büyük çoğunluğunu Rusya ve Ukrayna’dan alıyorduk. Buradaki çatışma nedeniyle eğer hammaddeyi alamazsak ineklerimiz aç kalacak. Şunu çok iyi anlamalıyız ki dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız. Bu hammaddelerin hepsini Türkiye kendisi üretmeyi hedeflemelidir. İthalat politikasının yanlış olduğunu, yerli üretime önem vermemiz gerektiğini, bu pandemi ve çatışma süreci sonucunda umarım anlarız. Umarım Türkiye kendi kendine yetebilen bir ülke olma yoluna girer.”

ÇÖZÜM: YERLİ ÜRETİM

Yem krizinin çözümünün yerli üretimden geçtiğini vurgulayan Mahmut Eskiyörük, “Şu an ineklerimiz aç kalırsa, kesime giderse, insanlarımızın aç kalması söz konusu. Çözüm ithalat değil, yerli üretim. İthalat politikasının ne kadar yanlış ve tehlikeli olduğunu kabul etmeliyiz. Ben bunu uzun yıllardır dile getiriyorum. Tüm Türkiye’ye yetebilecek bir Anadolu var elimizde. Biz Türkiye olarak bu zenginliğe sahibiz. Türkiye şu anda varlık içinde yokluk yaşıyor. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Bu Türkiye’nin ayıbıdır. Türkiye, doğru bir tarım politikasıyla ve kaynakları doğru kullanarak, bugün bu tehlikeyi ortadan kaldırabilecek kadar güçlü bir ülke. Yeter ki yanlışlarımızı görüp, doğruyu belirleyelim. Kısa zamanda biz bu sorunları çözeriz.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274