banner277
banner264

Okula kurdukları tesiste tereyağı üretiyorlar

Tire Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü, okula 600 bin TL, yatırım yaparak tereyağı işleme tesisi kurdu. Okuldaki tesiste üretilen tereyağı, kısa sürede pazarda önemli bir yer edindi. 

banner288

Hayvancılığın merkezi ve sütün başkenti olarak bilinen İzmir’in Tire ilçesinde Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Gıda Teknolojisi bölümü öğretmen ve öğrencileri bir araya gelerek okulda tereyağı üretebileceklerini okul Müdürü Hüseyin Yıldırım’a proje olarak sundular. Okul Müdürü Yıldırım projeyi mantıklı bularak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ve bakanlığa gönderdi. Her iki kurumun da olumlu cevap verdiği proje için Bakanlık 450 bin TL bütçe çıkardı. Yaklaşık olarak 600 bin TL'lik bütçe ile okulun alt katını son model makineler ile donatan okul müdürlüğü, kısa süre önce tereyağı imalatına başladı. Haftada yaklaşık 2 ton üretim yapılan okulda pazar payı da kısa sürede oluştu. Gıda bölümü öğretmen ve öğrencileri her hafta ürettikleri tereyağlarını satarak okul bütçesine destek oluyorlar.

HERŞEY HAYAL ETMEKLE BAŞLADI
Projenin nasıl hayata geçirildiğini aktaran Tire Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Yıldırım, “Tire, hayvancılık ve sütün başkenti. Arkadaşlarımız böyle bir proje geliştirmiş. Aslında bu proje ilk başlarda beni hem sevindirdi hem düşündürdü. Zaten ilçe bir üretim merkezi ve çok sayıda imalathane var. Biz hiçbir zaman konuya olumsuz yönünden bakmadık. Projeyi hemen İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdik ve projemiz onaylandı. Şimdi arkadaşlarımız haftada 2 ton tereyağı imal ediyorlar. İlk başlarda pazar payında sıkıntı yaşasak da kısa sürede kendimize bir pazar yakaladık. Eğer pazar payımızda artış olursa tabi ki imalata ağırlık verip siparişleri karşılarız. Ben bu projenin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275