banner277
banner264

Tireli Mucid Yerli Anakart İle Endüstriyel Bilgisayar Yaptı

İzmir’in Tire ilçesinde  cep telefonu satış ve teknik servis mağazası işletmeciliği yapan Kadir Kaplan, kendiği ürettiği yerli anakart ile aynı zamanda telsiz görevi gören endüstriyel bilgisayar üretti.

banner288

2013 yılında Rusya’da bulunan kız arkadaşının doğum gününde kendisi için mum üfleme cihazı icat ederek Rusya’dan kız arkadaşına telefonla mum üfletmiş ve herkesi hayran bırakmıştı. Uzun bir süredir ortalarda görünmeyen Tireli Mucit bu kez farklı bir icat ile kendini gösterdi.

YERLİ ANAKART YAPTI
Türkiye’de  henüz üretimi olmayan Anakart için aylar önce çalışmalarını yapan Tireli Mucit Kadir Kaplan çizimlerini tamamladığı anakartı  İstanbul da bir pcb şirketine bastırıldı. Anakartı  tamamlayan Tireli Mucit ardından  dış kasa tasarımını yine Tireli Makine Mühendisliği öğrencisi Yiğitcan Sağlam ile birlikte yaptı. Sadece ekran ve yongalar dışında kendi imalatı olan bilgisayar endüstriyel anlamda bir çok alanda kullanılacak. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tireli mucid Kadir Kaplan; “ Pandemi döneminde özellikle tam kapanmaya girince kendimi bu işe verdim. Maalesef bizim yerli bir anakartımız yok neden olmasın dedim ve bir anakart çizip istanbulda bir pcb firmasına bastırdım. Ardından  bu anakart ile endüstriyel bir bilgisayar yapmaya çalıştım. Şimdiden 4 adet fabrikadan sipariş geldi. % 70 yerli kendi imalatım olan bir ürün sadece işlemci ve ekran yerli değil. İnşallah kısa sürede bunun dokunmatik olanını yapacağım.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat ateşoğlu
Suat ateşoğlu - 1 yıl Önce

Daha öncede bir haberini izlemiştim. Başarılarının devamını dilerim ancak Türkiye standartlarında nereye kadar gidebilir o ayrı

SIRADAKİ HABER

banner275