banner264

Tanrıseven: “Tire’ye fakülte şart”

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, “100 bine dayanan nüfusu, tarım ve hayvancılık potansiyeli ile Tire’de yükseköğretimi geliştireceğiz” dedi.

banner288
Tanrıseven: “Tire’ye fakülte şart”
banner291

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında, Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, kamu kurum müdürleri, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda tahsis edilecek arazi, altyapı, tesis potansiyeli ve öğrenci sayıları gibi konular değerlendirildi.

 

TANRISEVEN “TİRE’NİN YÜKSEKÖĞRETİM İÇİN CİDDİ AVANTAJLARI VAR”

Kaymakam Tanrıseven, yaptığı değerlendirmelerde son yıllarda YÖK’ün yapısının ve ilçelere bakış açısının değiştiğini, dolayısıyla uygun şartlar sağlandığında Tire’ye fakülte kurulmasına destek verileceğine inandığını söyledi. Kaymakam Tanrıseven, ilçemizin İzmir’e yakın olması, ulaşım imkânlarının olması ve ekonomik potansiyelinin yüksek olmasının yükseköğretim kurumlarının kurulması için avantaj olduğuna vurgu yaptı.

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, ayrılacak yükseköğretim alanının kampus şeklinde oluşturulması, yeni fakültenin hızla hayata geçirilmesini ve mevcut Meslek Yüksek Okuluna yeni bölümler kazandırılmasının önemine değindi. Kaymakam Tanrıseven, İhtisas alanlarının seçiminde tarım ve hayvancılıkla ilgili bölümlerine öncelik verilmesinin bölgenin ihtiyaçları açısından önemli olduğunu belirtti.

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, ortaya çıkacak Kız ve Erkek Öğrenci Yurt ihtiyaçları için planlamalarında vakit kaybedilmeden yapılması gerektiğini belirtti. Toplantıya katılanlar da yurtlar için ilçemizdeki kamu kurumlarına ait atıl kapasitede bulunan binaların değerlendirilebileceğine vurgu yaptı.

 

KAYMAKAM TANRISEVEN, “TİRE’DE 2-3 FAKÜLTE NEDEN OLMASIN?”

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven sözlerini şöyle sürdürdü: “Sosyo-ekonomik potansiyeli, gelişmişlik göstergeleri ve Türk tarım ve hayvancılığının en önemli merkezlerinden biri olmasından dolayı Tire, yeni fakülteler ve yüksekokullar açılmayı hak ediyor. Gücümüzü birleştirip, uygun altyapıyı sağlarsak, binlerce öğrenci, 2-3 fakülte ve yüksekokul neden Tire’de olmasın? Var gücümüzle yükseköğretimi Tire’de geliştirmek için çalışacağız.”

 

BAŞKAN ÇİÇEK “İMKÂNLARI SEFERBER EDECEĞİZ”

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, yeni yapılacak yükseköğretim kurumları için Belediye olarak tüm imkânların seferber edileceğini belirtti.  Başkan Çiçek, mevcut bazı Hazine arazilerinin yükseköğretim alanı olarak tahsis edilebileceğini belirterek, Büyükşehir belediyesinin de imar ile ilgili çalışma yaptığını kaydetti.

Tire Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Ahmet Kaya Ege, MYO olarak yeni bölümler açılması yoluyla öğrenci kapasitesinin artırılabileceğini belirtti. Doç. Dr. Ahmet Kaya, öğrencilerin tercih edeceği ve ilçe için potansiyeli olan alanlarda fakülte açılması gerektiğine değinerek, kendilerinin de üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mutlu Tıraş, ilçede 100.000 üzerinde büyük baş hayvan ve 500.000 üzerinde küçükbaş hayvan olduğu değerlendirildiğinde bu alanda açılacak fakültenin ilçemize çok büyük katkı sağlayacağını belirtti.

 

SİYASİ PARTİLER, SİVİL TOPLUM VE ODALARDAN TAM DESTEK

Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin ÇAPKINOĞLU, Tire’de yükseköğretimin geliştirilmesi için yapılacak çalışmalara, oda olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut ESKİYÖRÜK, açılacak yükseköğretim kurumlarının süt ve süt ürünleri çalışmalarında Avrupa Birliği standartlarını yakalamak için AB Projeleri çerçevesinde çok önemli katkılar sağlayabileceğini söyledi.

Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Galip KILINÇ;  “Organize sanayi olarak yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda master plan hazırlanarak açılacak bölümler belirlenirse bizde lojistik olarak destek vermeye hazırız” dedi.

Akparti İlçe Başkanı Mehmet ÇELTİKÇİOĞLU, fakülte ve yüksekokul açılması ve öğrenci yurdu yapılması konusunda kendilerinin de Hükümet nezdinde girişimlerde bulunacaklarını kaydetti. Toplantıya katılan, CHP ve MHP ilçe Başkanları ile oda başkanları da bu konuda her türlü desteği sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

 

TOPLANTIYA KATILANLAR

Kaymakamlık toplantı salonunda, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında yapılan toplantıya Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Tire Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet KAYA, Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Galip KILINÇ, Tire Milli Eğitim Müdürü Mehmet ERKUT, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mutlu TIRAŞ, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut ESKİYÖRÜK, Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin ÇAPKINOĞLU, Tire Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ümit ÜNALMIŞ, Tire Baro Temsilcisi Sami GÖRÜŞÜK, AKP İlçe Başkanı Mehmet ÇELTİKOĞLU, CHP ilçe Başkanı Hakan ŞENOYAR, MHP İlçe Sekreteri İbrahim ÇETİNKAL   katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274