banner264

İzmir'de üç kütüphane yenilendi

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Ediz, düzenlediği basın toplantısında İzmir'deki 3 kütüphanenin yenilendiğini ikisinin de projelendirilerek 2014’de bitirileceğini söyledi.

banner288
İzmir'de üç kütüphane yenilendi
banner291

 İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Ediz, düzenlediği basın toplantısında İzmir'deki 3 kütüphanenin yenilendiğini ikisinin de projelendirilerek 2014’de bitirileceğini söyledi.İl Müdürü Abdülaziz Ediz, Bayındır, Bornova, Çeşme, Ödemiş, Bergama ve Tire’deki halk kütüphanelerindeki gelişmeleri ve yaptıkları son çalışmaları anlatarak, 38 kütüphanenin bulunduğu İzmir'de 2012 yılını kütüphanelerin iyileştirilmesi için kullandıklarını söyledi. Ayrıca Ediz, kütüphanelerin tamir, onarım, bakım ve yeni düzenlemeleri hakkında bilgi vererek yenilenmesi için Bakanlıktan öden geldiğini 1,5 milyon TL harcadıklarını da kaydetti.

Ediz, yaptığı basın toplantısında il ve ilçe kütüphaneleri hakkında şu bilgileri verdi: "Tire Kütüphanesi çok aydınlık, rahat ve şeffafyeni bir kütüphane haline getirildi. Bayındır’daki kütüphane’de yetersizdi ve çalışmalar sonucunda 4 odalı yeni restore edilen bir mekan oluşturuldu. Bu kütüphanenin bütün malzemeleri yeni temin edildi. Çocuklarımızın rahatça kullanacakları bir alan haline getirdik. Ödemiş’te kültür merkezi olarak tahsis edilen yerin malzemeleri yeniden tahsis edildi. Bu kütüphaneyi 2013 eğitim dönemine hazır hale getirdik. Bornova’daki kütüphanede tüm bakım yapılarak yeni bir kütüphane oluşturuldu. Çeşme’de aynı şekilde. Bu sene Bayındır, Bornova, Çeşme, Ödemiş ve Tire kütüphanelerini çocukların rahatça vakit geçirebileceği yerler haline getirdik."


Kütüphanelerin okuyucusu olmadan sadece bir depo olduğunu ifade eden Ediz, okuyucuların kütüphaneleri tercih etmeleri gerektiğini vurgulayarak, bu yıl hedeflerinin iki kütüphaneyi daha yenilemek olduğunu belirterek: "Bunlardan biri Torbalı’da uzun süredir hizmet veren kütüphanenin yenilenmesi, diğeri ise Karşıyaka Kütüphanesi’nin bakım, tadilat ve onarım işlemlerinin yapılması. İzmir’de birçok kütüphaneyi yenileyip okuyucuların hizmetine sunma gibi çalışmalarımız var." Şeklinde konuştu.


İzmir’de 2012 yılında vatandaşların en çok müracaat ettiği kütüphanenin Foça Kütüphanesi olduğunu belirten  İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, bunun nedenini,  “Burası daha orta yaşın yaşadığı bir ilçemiz. Yazları da nüfusu artıyor. Kütüphanenin şehir merkezinde, insanların uğrak yeri bir yerde olması da ilgi görmesinde önemli faktörler” şeklinde açıkladı. 
İzmir’deki 38 kütüphanede 125 kadrolu çalışanın bulunduğunu, fakat bunu 145’e çıkarttıklarını ifade eden Ediz, bazen kütüphanelerin kapalı olduğuyla ilgili eleştiriler aldıklarını fakat günübirlik durumların genele mal edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275