Türkiye, Afrika sıcaklarının etkisi altına girecek. Hissedilen sıcaklıklar, İstanbul'da 41, İzmir'de 45, Antalya'da 47 dereceyi görecek. Uzmanlar, güneş çarpması ve orman yangınlarına karşı uyardı.
Afrika  üzerinden  gelen  sıcak   hava  dalgası ülkemizi  sardı.  Hava   sıcaklığının  hafta boyunca 3 ila 7 derece mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği açıklanmıştı. Ama meteoroloji  uzmanları , yılın en  sıcak   gününü yarın olarak açıkladı. 


İstanbul'da yarın  hissedilen   sıcaklık  41, İzmir'de 45, Antalya'da 47 dereceyi bulacak. Uzmanlar ,  güneş  çarpması ve orman yangnılarına karşı önlem alınması için uyarılarda bulundu.  Sıcaklıkların  Doğu bölgelerinde 1 ila 3, kuzey,  iç  ve batı bölgelerin de 3 ila 7 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor.KÖMÜR GİBİ YANACAĞIZ!
Meteoroloji  uzmanları , yarın İstanbul'da termometrelerin  şehir  içinde 35-36 dereyi gösterirken, hissedilen sıcaklığı ise 40-41 olarak açıkladı. İstanbul Teknik  Üniversitesi  (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi  Prof . Dr. Orhan Şen, "Bugün, yarın ve cuma günü yılın en sıcak günlerini yaşayacağız. Ama perşembe günü en sıcak gün olacak. Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altındayız. Rüzgâr hızı da yavaşladığı için hissedilen sıcaklık İstanbul'da 41 dereceyi buluyor. İzmir'de hissedilen sıcaklık 45, Antalya'da ise 47 derece olacak. Pazardan itibaren yağış beklenebilir. Ama yaz eylülde de devam edecek. İstanbul içinde sıcaklıklar 2-3 derece daha fazla. Çünkü gökdelenler ve binalar, rüzgârın hızını kesiyor" dedi.
HAFTA SONU AZALACAK
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdür Vekili Yüksel Özalp de, cuma gününe kadar ülke genelinde sıcaklıkların hissedilebilir derecede artacağını söyleyerek "Bugün, yarın ve cuma günü Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde, İç Anadolu, Marmara'nın Güney Doğusu'nda sıcaklık artışı fazla hissedilecek. Aslında ağustos ayının sonunda sıcaklıklar düşme eğilimi gösterirdi. Ama yine de ekstrem bir sıcaklık olmayacak. Sadece mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla karşı karşıyayız. Sıcaklıklar, cuma gününden sonra Kuzey Batı kesimlerinde hafta sonu da iç ve batı bölgelerinde yeniden azalmaya başlayacak" diye konuştu.
SAAT 11.00 İLE 16.00 ARASI DIŞARI ÇIKMAYIN
Güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, saat 11.00 ile 16.00 arasında dışarıya çıkılmaması gerektiğine işaret ediyor. Özellikle başın tepe kısmının güneşe uzun süre maruz kalması sonucu güneş çarpmasına sebep olabileceğini belirten uzmanlar, yaşlı, kalp ve tansiyon gibi kronik hastalığı bulunanların sıcakta dışarıya kesinlikle çıkmamasını öneriyor. Su kaybına karşı da bol bol sıvı tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.  
Editör: Haber Merkezi