Toprak Mahsulleri Ofisi, geçtiğimiz yıl Tireli iş insanı ve Tire Belediye Başkan Vekili Hakan Ayhan’ın ücretsiz olarak tahsis ettiği depoda buğday alımı yapmış ve bölge üreticisine büyük kolaylık sağlamıştı. Ayhan, deposunu bu yıl da ücretsiz olarak tahsis etmesine rağmen TMO yetkilileri teknik yetersizlik sebebiyle kabul etmemiş, sorun krize yol açmıştı. Ziraat Odası, Süt Kooperatifi ve AK Parti İlçe Başkanlığı’nın devreye girmesiyle kriz aşıldı ve 2024 yılı alımları da Tire Belediye Başkan Vekili Hakan Ayhan’ın ücretsiz olarak tahsis ettiği depoda gerçekleşti. Üreticiyi hem tüccardan, hem de nakliye derdinden koruyan işbirliği, üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Tireli üreticiler, bugün Ziraat Odası’nda bir araya gelerek depo sorunun aşılmasında katkıları bulunan AK Parti İlçe Başkanı Abdülkadir Uğurlu, Belediye Başkan Vekili Hakan Ayhan, Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu ve Süt Kooperatifi Başkanı Osman Öztürk’e plaket takdim etti.

Tireli üretici Coşkun Koç, plaket töreninde buğday üreticileri adına bir konuşma yaptı. Koç, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“2023 sezonu buğday satışlarında Toprak Mahsülleri Ofisi Tire’de alım yaptı. Aynı dönemde tüccar ile ofis arasında 1 kilogram buğdayda 4 lira fark vardı. 2023 yılında TMO bu bölgeden 3.300.000 kilogram buğday aldı. Tüccarla TMO arasındaki 4 liralık fiyat farkını hesap edersek bölge üreticimiz geçen yıl 13.200.000 lira fazla para kazanmış oldu. Yani örneğin tüccara 5 liraya satacağımız buğdayı, TMO’ya 8-9 liraya sattık. 2024 yılında da herkes üstüne düşeni yaptı ve TMO Tire’de alım yaptı. TMO’nun alım noktasının Tire’ye kazandırılması için her türlü çabayı gösteren Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu’na, Süt Kooperatifi Başkanı Osman Öztürk’e, AK Parti İlçe Başkanı Abdulkadir Uğurlu’ya, Tire Belediye Başkan Vekilimiz ve Ak Ziraat Aletleri sahibi Hakan Ayhan’a ve emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür ediyoruz.”

Kirada yüzde 25 uygulaması bugün kalkıyor Kirada yüzde 25 uygulaması bugün kalkıyor

İBİŞOĞLU: “SORUNU TÜMDEN ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Plaket töreninde konuşan Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu da her yıl aynı sorunun tekrar etmesinden dert yandı. Tire’de kalıcı bir çözüm istediklerini belirten İbişoğlu, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü;

“2 yıldır ilçemizde özellikle hububat alımında sıkıntılar yaşıyoruz. İnşallah bu sorun kalıcı bir şekilde çözülür. Bu noktada şunu da belirtmek istiyorum. TMO’nun alım deposu Küçük Menderes Havzası’nda sadece bizim ilçemizde açılıyor. 7 ilçenin buğdaylarının alımı Tire’de yapılıyor. Bu da Tire olarak bizim gururumuz. Burada Tire Belediye Başkan vekilimiz Hakan Ayhan, 2 yıldır deposunu ücretsiz olarak veriyor. Kendisine bu anlamlı davranışından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz. İnşallah depo sorunumuz tümden çözülür ve bundan sonraki yıllarda sorunlar yaşamayız.”

Editör: Ergün Çelik