Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Ahilik Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda “Ahi Evran-ı Veli’nin düşüncelerini ve ahilik geleneğini yaşatmak Türk toplumunun borcudur” dedi.

‘Hizmette mükemmellik’ felsefesiyle birliğin ve dayanışmanın en güzel örneklerini hayata geçiren Ahilik kültürünün, günümüz içinde çok değerli ayrıntıları içinde barındırdığını belirten Başkan Alıcık, “Gençlerin iyi yetişmesinden meslek kazanmalarına kadar birçok toplumsal görev üstelenen ahilik anlayışı, savaş ve afetlerde gösterdiği dayanışma ve beraberlik anlayışıyla da günümüz dünyasına çok önemli mesajlar bırakmıştır” dedi.

Ahiliğin temelinde yardımlaşmaya dayanan bir esnaf teşkilatı olduğunu belirten Alıcık; “Ahilik, Türk toplumunda kardeşlik, hoşgörü, birlik ve beraberliğin temeli olmuş, yüzyıllardır meslek etiğini doğruluk, dürüstlük ve bağlılığa dayandırmıştır. Güzel ahlakı, aklıselim kişiliği, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, herkesin kendi sanatıyla yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen Ahi Evran- ı Veli’nin düşüncelerini ve ahilik geleneğini yaşatmak Türk toplumunun borcudur. Türk toplumu, alın terinin kıymetini ve Atalarının değerini bildiği gibi 13. yüzyıldan beri gelen Ahilik geleneği ile dürüst ticaretin ve iş ahlakının da önemini kavramıştır. Hoşgörünün, birlik ve beraberliğin pekiştiği bu haftada başta Ahi Evran olmak üzere ahirete intikal etmiş tüm esnaflara Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşayanlara sağlık ve hayırlı iş, helal kazanç diliyorum. Esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.