banner264

“Çocuklarımızın güvenliği tehdit altındadır!”

Eğitim İş Tire Temsilcisi Anafartalar, “Atatürk’ün Devrim Kanunları uygulanmalı; tüm tarikatlar ve cemaatler kapatılıp malvarlıklarına el konulmalıdır!” dedi.

banner288
“Çocuklarımızın güvenliği tehdit altındadır!”
banner291

Ercan ÇELİK

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını, imam nikahıyla evlendirdiği ve çocuğun cinsel istismara uğradığı açılan davayla ortaya çıktı. Konu Türkiye gündemini derinden sarsanken, pek çok çevreden güçlü tepkiler gelmeye devam ediyor.

Skandal olayla ilgili basın açıklaması yapan Eğitim İş Sendikası Tire Temsilcisi Özgür Anafartalar, "Çocuklarımızın güvenliği tehdit altındadır!” Dedi.

Eğitim İş Sendikası Tire Temsilciliği’nden yazılı olarak yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Bir tarikat vakfının kurucusu Y.Z.G.’nin 6 yaşındaki kızını, müritlerinden 29 yaşındaki K.İ. ile imam nikâhıyla “evlendirdiği” haberlerini basından büyük bir şok içinde takip etmekteyiz. Bu kabul edilemez olayla birlikte, Türkiye’de cemaat ve tarikatların yarattığı büyük tehlike artık görmezlikten gelinemez!

“O artık senin kocan!” denilerek bir oyun gibi sunulan sözde evlilikte, 6 yaşından beri her gün tecavüze uğrayan H.K.G.’nin sistematik olarak istismara uğradığı, 2012 yılında bir doktor muayenesinde ortaya çıkmıştır.

Yine 2012 yılında, başkasının kemik yaşı raporu kullanılarak açılan soruşturmanın kapatılması ise tarikat ve cemaat yapısı içinde yer alan çocukların hem cemaat üyeleri hem de aileleri tarafından güvenli alan sunulmayarak, fiziksel ve psikolojik olarak şiddetin her türlüsüne maruz bırakıldıklarını bizlere göstermektedir. Yaşadığı istismardan şikâyetçi olan H.K.G.; aile ve cemaatin baskısı nedeniyle susmak zorunda kalırken, yıllar sonra baskılara daha fazla dayanamayarak evi terk etmiş ve suç duyurusunda bulunmuştur. Bilinen en son gelişmeye göre ise anne F.G., baba Y.Z.G. ve K.İ.’nin istismardan dolayı 27’şer yıl hapis ile cezalandırılması istenmektedir.

Ülkemizdeki cemaat ve tarikat yapılanmaları, bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak uyguladıkları sistematik istismarın şiddetini her geçen gün artırmaktadır. Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere, toplumun her kesimine yayılan şiddet sarmalı karşısında hepimiz derin kaygı ve üzüntü duyuyoruz ancak üzgün olmak artık yeterli değil!

H.K.G.’nin küçük bir çocukken başlayan mücadelesini cemaat sınırları içerisinde gizli kapılar ardında başka çocukların da verdiğini ve bu yaşananların ilk olmadığını bilmek hepimiz için çok acı vericidir. Bu olayın hukuku, adaleti ve demokrasiyi yok eden kararla üstünün kapatılmasına izin verilmemesini umut ediyor; laik ve özgür toplum düzenini yok etmeye çalışan tarikat ve cemaatlerin tümden kapatılmasını talep ediyoruz.

EĞİTİM İŞ olarak laik ve çağdaş değerlerden toplumu uzaklaştıran tarikat ve cemaatlerin yürüttüğü faaliyetlere ve onları destekleyen kişilere karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!” sözüyle tepkimizi ortaya koyuyoruz. Laikliğin varlığını koruduğu Çağdaş Türkiye’de çocukların istismara uğramadığı ve suçların üstünün örtülmediği günler için emek vermeye devam edeceğiz!

* 6 Yaşında bir çocuğun bir tarikat şeyhiyle evlendirilmesi,

* 2012 de şikayetler üzerine savcılığın soruşturmayı örtbas etmesi,

* Doğum belgesi dururken kemik yaşının istenmesi, her nedense 17 yaşında olduğunu söyleyen kızın yaşının 21 çıkması.

* Yeniden açılan soruşturmada, ses ve görüntü kayıtlarına rağmen sanıkların tutuklanmamış olması...

Örgütlü kötülüğün daha nasıl bir göstergesi olacak?

Aileden yargıya, sokaklardan kamu kurumlarına, iş yerlerinden sosyal hayata yayılan bu karanlık gerici virüs mutlaka durdurulmalıdır.

Bunun için Atatürk devrimlerinin tamamlanması Gericiliğin köklerinin, o kökleri sulayan zihniyetin ait olduğu orta çağ karanlığına gönderilmesi gerekmektedir.

Atatürk’ün Devrim Kanunları uygulanmalı; tüm tarikatlar ve cemaatler kapatılıp malvarlıklarına el konulmalıdır!”

YORUM EKLE
YORUMLAR
NEZİHBESEN@YAHOO.COM.TR
NEZİ[email protected] - 4 ay Önce

SADECE ANNE VE BABANINYARGILANMASI YETERLI DEĞİL. EYLEMI GERÇEKLEŞTİRİLEN IMAM VE ŞAHİTLER DE AGIR BIR ŞEKİLDE YARGILANMALIDIR.AYRICA FUNDAMENTALIZM IN SIYASETE,OKULLARA YARGIYA VE ORDUYA GIRMESINE ASLA MUSAADE EDILMEMELI. BIR CHP LI OLARAK ,YONETIM DEĞİŞİKLİĞİNDE ŞAYET CHP YONETIMDE GOREV ALIR VE BU KONULARDA RADIKAL DAVRANMAZSA, YAŞADIĞIM SÜRECE CHP YE VE DİĞERLERİNE LANET OKUYACAĞIM. İRTİCA GÖRÜLDÜĞÜ YERDE BAŞI EZILMELIDIR.

SIRADAKİ HABER

banner275