banner277
banner264

Tire’de yetişiyor kilosu 300 lira

Tire’nin dağlık bölgelerinde kendiliğinden yetişen ‘Kuzu Göbeği Mantarı’ kilosu 300 liradan alıcı buluyor.

banner288
Tire’de yetişiyor kilosu 300 lira
banner291

Ergün ÇELİK - ÖZEL HABER

Tire’ye bağlı Çayırlı Köyü’nde yaşayan 70 yaşındaki Şükran Şen, geçimini Kuzu Göbeği Mantarı ve Sarmaşık otu toplayarak sağlıyor. Evli ve 5 çocuk sahibi olan Şükran Şen 7 yaşından bu yana annesinden öğrendiği yöntemlerle doğadan Kuzu Göbeği Mantarı topluyor. Mart ayı ile birlikte başlayan Kuzu Göbeği Mantarının yaklaşık 1 ay sürdüğünü belirten Şükran Şen, Kuzu Göbeği bulmanın yöntemlerini çocuklarına da öğretiyor. Satı almak için müşterilerin sıraya girdiği Kuzu Göbeği Mantarının faydaları ise saymakla bitmiyor. Ürünlerin durumuna göre fiyatların değiştiği Kuzu Göbeğinin kilosu bazen 300 TL’ye kadar çıkabiliyor. Çin tıbbında şifa kaynağı bitkiler arasında yer alan, bağırsak ve mide hastalıklarını tedavi amaçlı olarak kullanılan kuzugöbeği mantarı bölgede yaşayan birçok insanın yılda bir ay gelir kapısı oluyor.


MART AYLARINDA YETİŞİYOR

Genellikle Mart ayındaki yağmurlarla çam, meşe, gürgen, dişbudak, elma ve ceviz ağaçlarının dibinde yetişen kuzugöbeği mantarını toplayan vatandaşlar, kilosunu 250 ile 300 lira arasında satıyor. Kimi vatandaşlar ise geçmiş yıllarda kurusunun 600 ile 800 TL’ye varan fiyatlarla alıcı bulması üzerine satmayıp, beklemeyi tercih ediyor.

 

AVRUPA’DA BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

İlaç sanayisinde antibiyotiğin hammaddesi olarak kullanılan kuzugöbeği mantarının Avrupa ve İskandinav ülkelerinde lüks restoranlarda tüketilmesi nedeniyle büyük rağbet görüyor. Kuzu göbeği mantarının tavada pişerken bıraktığı suyun da saymakla bitmeyen faydaları bulunuyor.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI

’Morchella’ cinsine ait olan kuzu göbeği mantarı, ortalama 5- 15 santimetre boyunda ve kremden koyu kahverengiye kadar değişen renklere sahip. Bal peteğini andıran şapkasıyla kolayca diğer mantar türlerinden ayırt edilebilen kuzu göbeğinin üremesini sağlayan sporları, askus adı verilen bir kese içinde bulunuyor. Bu keseden atılan sporlar uygun sıcaklık ve nemde toprakta çimlenerek mantarı meydana getiriyor. Kuzu göbeği mantarının dünyada yaklaşık 30 türü biliniyor. Uzmanlar, kuzugöbeğinin gyromitra esculenta gibi zehirli türlerle (sahte kuzu göbeği mantarı) karıştırılma riski olduğundan, dikkatli olunması, çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olacağından çiğ olarak yenmemesi konusunda uyarıyor.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274