banner277
banner264

Kurallar konusunda vatandaşa çağrı yaptı!

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, koronavirüsle mücadelede vatandaşın duyarlı davranarak kurallara uymasının en önemli önlem olduğuna vurgu yaptı.

banner288
Kurallar konusunda vatandaşa çağrı yaptı!
banner291

Ercan ÇELİK

Koronavirüsle ilgili önlemlerin günden güne artırıldığı son günlerde vaka sayılarında beklenen düşüş tam olarak gerçekleşmedi. Hızla yayılan virüsle mücadele konusunda yazılı bir açıklama yapan Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, vatandaşa seslenerek “Herhangi bir şekilde virüse maruz kalmış tek bir kişinin bile ikazları dinlemeyip dışarıda dolaşması halinde gün içinde yüzlerce kişiye bunu bulaştırma riski vardır.” Dedi.

Kaymakam Çobanoğlu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“Korona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde devam etmektedir. Maruz kaldığımız bu virüs tehdidinin en kısa sürede bertaraf edilmesi için devletimiz tüm imkânlarını seferber etmektedir.

Bu süreçte en büyük görev siz değerli vatandaşlarımıza düşüyor.  Kovid-19 tehdidi geçene kadar maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına riayet edelim. Özellikle, gün, doğum günü, mevlid, taziye, yılbaşı kutlaması, ziyaret gibi her türlü ev ziyaretlerini bulaş riskini artırması nedeniyle erteleyelim. Kalabalık mekânlarda bulunmaktan kaçınalım. Salgınla Tireliler olarak hep birlikte mücadele edelim. Kontrol altında tutamayacağımız her türlü temas bizi virüs taşıyıcısı haline getirebilir. Kendimiz zarar görmesek de taşıdığımız virüsü sevdiklerimize bulaştırarak hastalanmalarına, hatta ölümlerine yol açabiliriz.

Sosyal mesafeyi ne kadar korur ve sosyal hareketliliği ne kadar azaltırsak virüsün yayılma hızını, dolayısıyla yol açtığı tehdidi o derece düşürürüz. Toplu ulaşım araçları ve kapalı mekânlar başta olmak üzere insanların çok yakın mesafede bulundukları ortak kullanıma açık her yer virüsün potansiyel yayılma alanlarıdır. Herhangi bir şekilde virüse maruz kalmış tek bir kişinin bile ikazları dinlemeyip dışarıda dolaşması halinde gün içinde yüzlerce kişiye bunu bulaştırma riski vardır.

Sevdiklerimiz başta olmak üzere toplumun tamamı için kendimizden fedakârlık edelim. Yapabileceğimiz her şeyi evimizden yapalım. Mecburiyet olmadıkça tehdit ortadan kalkana kadar evimizden çıkmayalım, kimseyle temas etmeyelim. Çalışıyorsak mesai bitimiyle birlikte hemen evlerimize dönelim, kapıdan girer girmez de kimseyle temas etmeden ilk iş sabunla ellerimizi yıkayalım. Virüsün yayılma ihtimalini en aza indirecek tedbirlerin tamamını alalım.

Çocuklarımızın dışarıya çıkmadan evde kitap okuyarak, derslerine çalışarak vakitlerini değerlendirmelerini sağlayalım.

En büyük risk grubunu oluşturan yaşlılarımızın sadece evden çıkmamakla yetinmeyerek bir süre ailenin dışarıyla irtibatı olan diğer fertleriyle de mesafeli şekilde hayatlarını sürdürmelerini sağlayalım. 

Korona virüs salgını ile mücadelemizde sizlerin kurallara uyarak bizlere sağlayacağınız desteğe teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275