Tire Kültür Derneği ve Türk Dili Derneği işbirliği ile ‘Göktürk Alfabesi Okuma’ semineri tamamlandı.


Dilek AYVALI

Tire Kültür Derneği dernek merkezinde 3 gün süren seminerde katılımcılar Göktürk Alfabesini öğrenerek Göktürkçe metinleri okuyabilecek seviyeye geldi.
Tire Kültür Derneği ile işbirliği halinde olmaktan ve bu kursu Tire’de gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu belirterek konuşan Türk Dili Derneği Başkanı Gökbey Uluç, “Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı ile geçtiğimiz ay tanıştık ve derneğin faaliyetleri ile ilgili de bilgi sahibi oldum. Türk Kültürünü yaşatmaya çalışan bir dernek. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar örtüştü ve Tire’de seminer düzenlemek istediler. 3 gün boyunca burada hızlandırılmış biçimde Göktürk Alfabesi yazma ve okuma semineri verdim. Katılımcılarımız okuyabilecek ve basit cümleleri yazabilecek konuma geldiler. Temel düzeyde bir eğitim oldu. İlerletmek isteyenler web sayfalarımızdan bizi takip edebilirler. En kısa sürede Tire’de yeni etkinliklerde bulunmayı ümit ediyorum” dedi.


ATALARIMIZIN DİLİ HAKKINDA GÜZEL BİLGİLER EDİNDİK
Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı da yaptığı konuşmada, “Göktürkçe okuma kursu tirede ilk kez düzenleniyor. Bu seminer sayesinde atalarımızın dili ve kültürü hakkında oldukça güzel bilgiler edindik. Yaklaşık 15 yüzyıl öncesi atalarımızın ne kadar gelişmiş bir alfabeye ve dile sahip olduklarını öğrendik. Dilimizi koruma ve Türkçemizi geliştirme adına güzel bir çalışma oldu. Katkılarından dolayı Türk Dili Derneği Başkanı Gökbey Uluç’a ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tire Kültür Derneği tarafından düzenlenen eğitim programı sonrası katılımcılara katılım belgeleri verildi.

Editör: Haber Merkezi