banner264

“Oy kaybının sebebi İZSU”

CHP’li Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, CHP’nin Tire’de oy düşüşlerinin sebebini İZSU’nun faaliyetlerine bağladı.

banner288

Ercan ÇELİK

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Tire’de sular ısınmaya başladı. Uzun zamandır seçimle ilgili konuşmayan Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek de sessizliğini bozdu ve HaberTire Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

CHP İl yönetimi ile birebir görüşmesinin olmadığını belirten Başkan Çiçek,  “Seçim sonuçlarının ardından il Başkanı Sayın Deniz Yücel, resmi bir yazıyla benden seçim sonuçlarını değerlendirmemi istedi. Daha sonra İl Başkan Yardımcısı gelmişti. Onunla da benzer konuları konuşmuştuk. Ben mesleğim gereği tarafsız bir gözle istatistik açıdan rakamlarla seçim sonuçlarına baktığımda şunu gördüm;  Son seçimlerde CHP Merkez’deki 22 mahallenin 18’inde oy kaybına uğramış. 4 mahallede 4 artışı olmuş. Aynı seçimde Ak Parti 22 mahallede oy kaybına uğramış. Kırsala baktığımızda Ak Parti daha başarılı görünüyor.” Dedi.

“İYİ PARTİ TEPKİ OYU ALDI”

24 Haziran seçimini değerlenderirken İYİ Parti’nin Tire’de aldığı oy oranına da değinen Başkan Çiçek, “Tabii bu seçimlerde İYİ Parti gerçeği var. İYİ Parti Tire’de 12 BİN 500 gibi önemli sayılabilecek rakamda özellikle köylerden oy almıştır. Bunlar tabii tepki oyları. Çünkü İYİ Parti’nin henüz Türk siyasi hayatında yerelde veya genelde bir hizmeti yok. İlk defa parlamentoya girdiler. Yerelde bir tane bile belediyeleri yok. Buna rağmen insanlar tepki olarak Tire Merkez ve köylerde İYİ Parti’ye oy vermişler.” Dedi.

BAŞKAN HEDEFE İZSU’YU KOYDU

CHP’nin özellikle kırsalda oy kaybettiğini belirten Başkan Çiçek, “Şimdi burada sonuçları doğru okumak lazım. Rakamlara bakıldığında MHP’de büyük kayıplar var.  Kırsalda neden böyle oluyor? Kırsalda CHP’ye tepki herhalde Büyükşehir faaliyetlerinden kaynaklanıyor. Çünkü İzmir Büyükşehir’de CHP egemen. Bunda da en büyük faktör bence İZSU’dur. Ben bunu raporumda da yazdım. Çünkü büyükşehir yasası çıktıktan sonra köylülerden su parası  alınmaya başlandı. Oysa bu suların tamamına yakınını köylü kendi imkanlarıyla çıkarmış . Yani köylümüz zamanında kendi su sorununu kendisi çözmüş. Şimdi büyükşehir baraj yapmadı, gölet yapmadı sonra geldi herkesin suyuna sayaç bağladı. Ben 2014 seçimlerinde ilk İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında bunu dile getirmiştim. Yaklaşık 25 dakika bu su fiyatlarıyla ilgili izahatta bulunmuştum. Su fiyatlarının çok yüksek olduğunu kırsalda bu rakamların çok büyük tepkiler alacağını dile getirmiştim. Büyükbaş bir hayvanın günde en az 50 litre su içtiğini, özellikle hayvancılarımızın bu fiyatlardan olumsuz etkileneceğini söylemiştim.  Ama oradaki bazı bürokratlar Alsancak’ta suyun fiyatı neyse, İlçeler ve köyler de de fiyatlar aynı olacak demişti.  Halkımız da sessiz bir şekilde İZSU’nun tutumunu izledi. Bu kurumun gaddarca hareket etmesi bence kırsalda CHP’nin oy kaybının en büyük sebeplerinden birisidir.” Dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 5 yıl Önce

Başkan doğru söylemiş bi köylü olarak hak verdim
Çayırlı köyüne ne yaptılar hiç bi şey üstüne köylünün suyunu elinden alıp parayla satıyorlar köyde altyapı yok bi de katı atık toplama ve bertaraf bedeli alıyorlar ama helal olsun hala CHP deyip oy veriyorlar

Şevket Bahçelioğlu
Şevket Bahçelioğlu - 5 yıl Önce

Oy kaybında bütünlşehirin kabahati var da küçük şehirin kabahati hiç mi yok? Bütünşehir yasasını çıkaranların, bütünşehir yasası ile geniş yetkilere sahip yöneticilerin köyün ortak mallarını yağma Hasan’ın böreği gibi yağmalayanların hiç mi günahı yok? Topu taca atarak kendini temize çıkarmak ne büyük kolaycılık. Yolculuk var galiba!

REİS
REİS - 5 yıl Önce

HERAM OLSUN İZSUYA BİZDEN ALDIĞI PARALAR

REİS
REİS - 5 yıl Önce

BUNUN HESABINA SANDIKTA GÖMECEĞİZ

İsmet
İsmet - 5 yıl Önce

Esas oy kaybı çıkar ve kayirmaca tireden yeşil alanlar halkın dinlenme yerleri hangi akla hizmetle çok cüzi fiyatla kiraya verilir

Aşkın    söylemez
Aşkın söylemez - 5 yıl Önce

VAllahi bu ay gelen su faturam 253tl dir yanlış anlaşılmasın ben esnaf falan değilim HAMAM falan işletmiyorum hatayı kendinizde arayın halk sandıkta cevabı verir

Bekir Bağrıaçık
Bekir Bağrıaçık - 5 yıl Önce

İzsu gerçekten hata yapıyor ihbar davetisi bırakmadan dun itibaren bir çok abonenin suyunu kesiyor

SIRADAKİ HABER

banner274