Ercan ÇELİK


Son günlerde İzmir'de ve Tokat'ta doktorlara yapılan saldırılar üzerine Hekimsen bugün karar aldı ve açıklama yaptı. Yapılan açıklamada İzmir ve Tokat'ta 2 Aralık 2022 tarihinde 1  günlük iş bırakma eylemi yapılacağı belirtildi. 

Hekimsen'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; 
"İzmir Tepecik EAH'nde Kadın-Doğum uzmanı, Tokat Erbaa'da Devlet Hastanesinde Dahiliye uzmanımıza yapılan fiziksel saldırının hekimler nezdinde ne kadar kabul edilemez. Hekimsen tarafından İzmir ve Tokat illerinde tüm sağlık basamaklarında 2 Aralık 2022 tarihinde 1 (bir) gün sendikamızca iş bırakma eylemi yapılması, karar altına alınmıştır.

İzmir Tepecik EAH'nde Kadın-Doğum uzmanı, Tokat Erbaa'da Devlet Hastanesinde Dahiliye uzmanımıza yapılan fiziksel saldırının hekimler nezdinde ne kadar kabul edilemez bir suç oluğunu bu fikirde olmayan ve buna tepki göstermeyen, hekimini korumayan insanımıza hissettirmek, bu şartlarda çalışmayı reddettiğimizi tüm ülkemize duyurmak maksadıyla 24.03.2022, 46 sayılı Yönetim Kurulu kararımız gereği  İzmir ve Tokat illerinde tüm sağlık basamaklarında 2 Aralık 2022 tarihinde 1 (bir) gün sendikamızca iş bırakma eylemi yapılması, karar altına alınmıştır.

Buna göre acil servis ve poliklinikleri, doğum salonu, covid polikliniği, tüm yatan hasta servis çalışmaları ve evde bakım hariç olmak üzere iş bırakma eylemi yapılacaktır. Çalışanların güvenlik nedeniyle o gün iş yerlerine gitmemeleri sendikamız tarafından önemle belirtilmektedir.

Sendikamızın onlarca resmi yazı mektup, basın açıklaması, eylemlerine rağmen sağlıkta şiddete karşı yeterli önlem alınmamıştır. Bu olayların minimalize edilmesi sadece sonradan üstelik uygulanışı itibarıyla yetersiz cezalarla mümkün değildir. Bu konuda yaptığımız geri bildirimlere rağmen hiçbir önlem alınmaması iş bırakma eylemlerimizin en önemli nedenleri arasındadır.

Bir daha bu tür olayların ülkemizde yaşanmaması dileğiyle kararımızı kamuoyuna açıklıyoruz."